×

Dwie kobiety nosiły w sobie to samo dziecko. To tzw. dzielone macierzyństwo

Dwie kobiety nosiły w sobie to samo dziecko. Było to możliwe dzięki nowym procedurom związanym z płodnością. Jest to szczególnie ważne dla par tej samej płci. Jedna z nich skorzystała z tej możliwości. Poznajcie Donny i Jasmine.

Nosiły w sobie to samo dziecko

Czy można podzielić się ciążą? Tak, dzięki AneVivo. Dokładnie procedura nazywana jest naturalną alternatywą dla in vitro. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, dwie kobiety zostały mamami jednego dziecka. Komórka, która została zapłodniona pochodziła od Donny Francis-Smith. Później została przekazana Jasmine, która jest jej żoną.

Szczęśliwy syn dwóch mam

Jasmine Smith-Francis i Donna Francis-Smith doczekały się synka Otisa. Mamy poznały się przez Internet, a konkretnie za pośrednictwem serwisu randkowego, w kwietniu 2018 roku.

Jak podkreśla Jasime, zastosowana u nich procedura dzielonego macierzyństwa, dała im obu poczucie bycia mamą:

To było niesamowite doświadczenie. Dzięki zastosowanej procedurze czujemy się z Donną na równi matkami.

Donna zgodziła się ze swoją partnerką:

Jest wiele par tej samej płci, w których wszystko jest na głowie jednej osoby: ciąża, narodziny. My znalazłyśmy sposób, aby obie mamy były zaangażowane.

Były pierwsze!

Zapłodniona komórka jajowa znajdowała się w specjalnej kapsule ochronnej. Dzięki temu po inkubacji wyjęto ją z łona biologicznej matki i umieszczono w organizmie drugiej. To właśnie w niej komórka rozwijała się dalej.

Donna miała w swoim ciele komórkę jajową przez 18 godzin, a następnie oddała ją swojej partnerce. Jasmine zaś donosiła ciążę aż do porodu.

Dr Kamal Ahuja, który jest dyrektorem zarządzającym i naukowy London Women’s Clinic, pochwalił się światu, że są to „pierwsze narodziny na świecie z dzielonym macierzyństwem”.

Czy nie jest to niesamowite? Co myślicie o nowej procedurze?

Źródła: abc13.com, www.planeta.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij