×

8 trików których większość ludzi nie potrafi zrobić. To nie takie proste jakby się mogło wydawać!

Ludzie są w stanie wykonać wiele różnych i niezwykle dziwnych rzeczy ze swoim ciałem. Są to jednak tylko nieliczne przypadki, a wiele z nich można wyjaśnić naukowo.

Przykładem niech będzie poruszanie uchem. W przeciwieństwie do prawie wszystkich, innych mięśni twarzy, mięśnie ucha mają swój własny obszar kontroli dla funkcjonowania mięśni w pniu mózgu. Jest on dość mały w porównaniu do innych zwierząt, choć niektórzy z nas mają większą kontrolę nad tym właśnie mięśniem.

Przygotowaliśmy dla Was listę najdziwniejszych „trików” dotyczących organizmu ludzkiego. Postaramy się też przybliżyć jak to możliwe, a nawet… jak je wykonać!

1. Unoszenie jednej brwi

Ten trik jest powiązany z naszą ewolucją. Pawiany, kapucynki i nie tylko używają tego znaku do ostrzegania się o niebezpieczeństwie. Każdy z nas bez problemu może się nauczyć tego prostego wbrew pozorom triku. Oto kilka wskazówek:

1. Zacznij praktykę od ściągnięcia jednej brwi ręką w dół, podczas gdy drugą przetrzymujesz drugą ręką.
2. Wykonuj to samo ćwiczenie przed lustrem. Obserwuj, które mięśnie twarzy są wykorzystywane.
3. Zacznij robić to samo beż używania rąk.
4. Ćwicz tak długo, aż zacznie wychodzić!

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-1

2. Polizanie własnego łokcia

Według danych aż około 99% populacji nie potrafi polizać własnego łokcia! Swego czasu krążyła nawet informacja, że jest to niemożliwe do wykonania. Szybko jednak udowodniono, że jest to do zrobienia! Wiele zdjęć i wiarygodnych nagrań dowodzi, iż są na tym świecie ludzie, którzy robią to bez większych problemów.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi
PAUL SCHLEMMER/SHUTTERSTOCK

3. Dotknięcie językiem nosa lub brody

Umiejętność, która jest uzależniona od genów. Około 10% naszej populacji potrafi tego dokonać. Nic się nie martw, jeśli do nich nie należysz, możesz tego dokonać dzięki treningom, chociaż… nie każdemu może się to udać.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-3

4. Trik z palcami

Na czym polega ta umiejętność? Układamy na stole dłoń tak jak na zdjęciu.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-4

Podwijamy (uginamy) środkowy palec i trzymamy go na stole. Teraz unieś kciuk. Prawda, że proste? Opuść spowrotem na stół i podnieś palec wskazujący. Brawo! Z małym palcem też nie powinno być problemu, ale pozostał jeszcze jeden… palec serdeczny.

W tym przypadku nie będzie to już takie oczywiste i łatwe. Wyjaśnienie leży w budowie naszego ciała. Ścięgna odpowiadające za poruszanie palców są niezależne, z wyjątkiem tego odpowiedzialnego za pracę palca środkowego i serdecznego. Tak więc jeśli Twój środkowy palec przylega w ten sposób do blatu stołu, serdeczny palec zachowuje się jak sparaliżowany!

5. Rolowanie języka

Umiejętność uwarunkowana genetycznie poprzez gen dominujący. Można się jej jednak wyuczyć.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-5

6. Połaskotać samego siebie

Każdy z nas ma przynajmniej jedno miejsce podatne na łaskotki – oczywiście, gdy łaskocze nas ktoś inny niż my sami. Czy możemy zatem połaskotać się sami?! Jak się okazuje… nie. Sarah-Jayne Blakemore z Uniwersytetu w Londynie tłumaczy dlaczego.

Uczucie łaskotania jest powiązane z tym, że odczuwamy dotyk, łaskotki niespodziewanie – przez drugą osobę. Kiedy próbujemy dokonać tego sami na sobie nasz mózg łączy ze sobą wykonywany przez nas ruch z przewidywanym odczuciem dotyku.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-6

7. Trik z nogą – koordynacja ruchowa

Usiądź wygodnie na krześle, unieś prawą stopę, ugnij nogę w kolanie i zacznij kręcić kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masz to? Następnie prawą ręką spróbuj nakreślić w powietrzu cyfrę 6. Udało się? To zwróć uwagę w którym kierunku kręci się teraz Twoja stopa :)

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-7

8. Udusić się poprzez wstrzymanie oddechu

Okazuje się, że to fizycznie niemożliwe. Nawet jeśli się mocno postarasz, wstrzymasz oddech do utraty przytomności, co już jest ogromnym wyczynem, omdlenie spowoduje powrót swobodnego oddechu. Jest to dość niebezpieczne, dlatego radzimy nie próbować tego ćwiczenia, szczególnie, gdy nie ma w pobliżu nikogo innego.

wiekszosc-ludzi-nie-zrobi-8

Może Cię zainteresować

zamknij