×

Niemowlę wygląda jak starzec. Dziewczynka urodziła się z bardzo rzadką chorobą

Głębokie bruzdy na buzi kojarzą nam się raczej z seniorami. Ale bywa i tak, że są one mocno widoczne u dziecka, które dopiero pojawiło się na świecie. To niemowlę wygląda jak starzec, ponieważ cierpi na rzadką chorobę genetyczną.

Niemowlę wygląda jak starzec

20-latka z RPA urodziła w domu córeczkę. Gdy bliscy zobaczyli twarz maleństwa, byli w szoku. Tuż po porodzie mamę i nowo narodzone dziecko zabrano do szpitala. Właśnie tam lekarze powiedzieli 20-latce, że jej córeczka cierpi na rzadką chorobę genetyczną.

Babcia dziewczynki zauważyła pewne niepokojące sygnały już podczas porodu.

(…) byłam przy porodzie i od razu zauważyłam, że coś z nią jest nie tak. Nie płakała po narodzinach i dziwnie oddychała

– opowiadała kobieta.

Gdy rodzi się dziecko, dumni rodzice zazwyczaj chwalą się tym w mediach społecznościowych, dodając zdjęcie. Również 20-latka dodała do Internetu zdjęcie swojej córeczki. Chora czy zdrowa, przecież nadal jest jej ukochanym dzieckiem.

Jak mówi babcia dziecka, reakcja ludzi na zamieszczoną fotografię była bardzo bolesna dla całej rodziny.

Byłam w szoku. Ludzie ją przezywają, to boli. Gdybym tylko mogła, wsadziłabym ich wszystkich do więzienia

– wyznała.

Nieproporcjonalnie duża głowa, głębokie bruzdy na twarzy – maleństwo wygląda, jakby urodziło się z twarzą staruszki. To efekt choroby, ale ludzie tego nie rozumieją. Nie potrafią się powstrzymać od nienawistnych komentarzy.

Czym jest progeria?

Pochodząca z RPA dziewczynka cierpi na progerię (z greckiego „progeria” oznacza „przedwczesną starość”), czyli syndrom Hutchinsona-Gilforda. Dzieci z tym syndromem nazywa się także „dziećmi Benjamina Buttona” (od głównego bohatera opowiadania i filmu pt. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”).

To rzadkie schorzenie genetyczne powoduje szybkie starzenie się u dzieci. Skóra wiotczeje, włosy wypadają, dzieci są niskie i bardzo szczupłe, ich chude kończyny mają wyraźnie zaznaczone stawy. Ale uciążliwych objawów jest znacznie więcej. Dzieci z progerią zazwyczaj nie dożywają 13. roku życia. Zapadają na choroby, których można się spodziewać u osób w wieku 50 lat i starszych. Zwykle umierają z powodu zawału serca lub udaru mózgu.

Według medonet.pl, na świecie na progerię choruje 134 dzieci. Schorzenie to dotyka ludzi bez względu na płeć i rasę.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować