×

Niebieskie psy w Rosji. Powód ubarwienia ich sierści budzi niepokój

Niebieskie psy w Rosji pojawiły się w rejonie Niżnego Nowogrodu. Eksperci podejrzewają, że miały kontakt z chemikaliami z nieczynnej fabryki. Trwa ustalanie przyczyny ich niezwykłego ubarwienia.

Zaskakujący kolor

Niebieskie bezpańskie psy pojawiły się niedawno w rejonie Niżnego Nowogrodu w Rosji. Początkowo wywołały niedowierzanie, a nawet rozbawienie. Nie zabrakło opinii, że tylko na tym zyska, bo do tej pory występowało w niej zdecydowanie za mało zwierząt w kolorze niebieskim.

Niestety szybko wyszło na jaw, że takie zabarwienie sierści może szkodzić zdrowiu psów.

Miejscowe władze zorientowały się, że niebieskie psy najczęściej występują w okolicach nieczynnych od sześciu lat zakładów chemicznych w Dzierżyńsku, które w przeszłości specjalizowały się w produkcji kwasu cyjanowodorowego i pleksiglasu. Stąd wysnuto teorię, że wybarwienie psiej sierści na niebiesko mogło nastąpić w wyniku skażenia chemicznego.

Niebieskie psy w Rosji

Zarządzający masą upadłościową zakładów Andriej Misliwetz bagatelizuje zagrożenie, uparcie twierdząc, że zdjęcia niebieskich psów nie są autentyczne, tylko zostały przerobione w programie graficznym.

Przeczą temu autorzy zdjęć, coraz liczniej zamieszczanych w Internecie. Są to przypadkowi mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy zaintrygowani tym niecodziennym zjawiskiem, fotografują niebieskie psy, na które się natknęli. Stanowczo zapewniają o autentyczności zamieszczanych przez siebie zdjęć. Ich zdanie podziela lokalny komisarz, który stwierdził:

Możliwe, że psy znalazły pozostałości starych chemikaliów i wytarzały się w nich. Prawdopodobnie był to siarczan miedzi. Kilka lat temu zdarzyło się coś podobnego.

Obecnie w rejonie Niżnego Nowogrodu trwa akcja łapania niebieskich psów w celu przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli ich stanu zdrowia i ustalenia przyczyny oryginalnego koloru sierści.

 

Źródła: twitter.com, www.dailymail.co.uk, kobieta.interia.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, DailyMail

Może Cię zainteresować

zamknij