×

Eksplozja beczek z chemikaliami. Teren został poważnie skażony!

Eksplozja beczek z chemikaliami na składowisku toksycznych odpadów w pobliżu Elektrowni Bełchatów. Teren jest skażony, a ludzie martwią się o swoje zdrowie. Mają ku temu poważne powody.

Eksplozja beczek z chemikaliami

30 czerwca pracownicy firmy zlokalizowanej w pobliżu składowiska toksycznych odpadów w miejscowości Rogowiec (woj. łódzkie) wezwali strażaków. Alarm wszczęli, ponieważ uskarżali się na złe samopoczucie: odczuwali dyskomfort w oddychaniu i pieczenie oczu. Ponadto w powietrzu unosiła się również woń chemikaliów.

Jak się okazało, spełniły się najgorsze przypuszczenia. Według Polsatu News, niektóre z beczek z chemikaliami eksplodowały, a następnie spadły z górnych rzędów. Zawarte w nich ciecze wylały się.

Zostały pobrane próbki. Chcieliśmy rozpoznać, co to za substancje. Nie udało się tego jednoznacznie ocenić. Są to wymieszane substancje smoliste z rozcieńczalnikami

– wyjaśnił Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Bełchatowie, cytowany przez Gazeta.pl.

Na miejscu pojawiło się 30 strażaków, a także specjalny zespół chemików. Teren zabezpieczono. Składowisko jest oddalone od elektrowni w Bełchatowie tylko o niespełna kilometr.

„Tykająca bomba ekologiczna”

Na okolicznych mieszkańców padł blady strach. Obawy niestety są uzasadnione. Już wcześniej przestrzegano, że „jest to taka bomba, który musi w końcu wybuchnąć”.

Dostaliśmy sygnały od pracowników spółki Betrans, którzy słyszeli potężny huk na terenie składowiska. Wiele osób odczuwało dyskomfort w oddychaniu, a także pieczenie oczu. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ludzie żyją w strachu i boją się o własne zdrowie

– mówi radny Włodzimierz Kula.

Mężczyzna podkreśla, że ludzie, którzy zamieszkują okolicę, w przyszłości mogą się borykać z poważnymi schorzeniami.

Kogo winić za to, co się stało? Kogo pociągnąć do odpowiedzialności? Jak informuje Polsat News, sprawę toksycznego składowiska już od 2020 r. bada prokuratura. Inspektorzy przeprowadzili wówczas kontrolę, która wykazała nieprawidłowości, w tym nieszczelność pojemników. Podmiot składujący odpady zapowiedział wówczas, że usunie chemikalia. Zamiast tego… przywiózł ich jeszcze więcej.

Fotografie: YouTube

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij