×

Naukowcy odkryli nowego koronawirusa. Wywołuje ostrą biegunkę i wymioty

Naukowcy odkryli nowego koronawirusa, który ma potencjał do szybkiego przenoszenia się pomiędzy gatunkami. Atakuje płuca i jelita.

Nowy groźny wirus

Mimo prężnie rozwijających się teorii spiskowych, jakoby SARS-CoV-2 był wytworem nie natury, lecz człowieka i powstał w laboratorium w Wuhan, naukowcy mają pewność, że ten wirus ma pochodzenie odzwierzęce. Nadal nie do końca wiadomo, w jaki sposób przeniósł się na człowieka, a następnie łatwo zaczął infekować kolejnych ludzi, ale naukowcy podejrzewają, że źródłem zakażenia mógł być nietoperz, który słynie z tego, że jego organizm jest gospodarzem dla wielu koronawirusów.

Jeśli chodzi o radzenie sobie z wirusem SARS-CoV-2 to nadal jesteśmy w lesie, a tymczasem naukowcy odkryli kolejny patogen, który jest zdolny pokonać barierę międzygatunkową. Tradycyjnie źródłem zakażenia są niezawodne pod tym względem nietoperze.

Koronawirus SADS-CoV nie jest najnowszy, został odkryty w 2016 roku, jednak do niedawna był uważany za niegroźny dla ludzi. Atakuje głównie chińskie świnie, powodując u nich ciężką biegunkę i wymioty, prowadzące do wycieńczenia organizmu i w konsekwencji do śmierci.

Ostatnio jednak naukowcy, bogatsi o niemiłe doświadczenia z SARS-CoV-2 postanowili zbadać, czy odkryty 4 lata temu wirus ma potencjał do tego, by pokonać barierę międzygatunkową. Wnioski nie nastrajają optymistycznie…

Naukowcy odkryli nowego koronawirusa

Badacze z University of North Carolina w Chapel Hill ostrzegają, że alfakoronawirusy, do których należy SADS-CoV, mają nie tylko zdolność do przenoszenia się między gatunkami, ale też potrafią robić to naprawdę szybko.

Warto zwrócić uwagę, że oprócz podobieństwa w nazewnictwie, SADS-CoV i SARS-CoV-2 niewiele łączy. Koronawirus SARS-CoV-2 należy do betakoronawirusów, podczas gdy SADS-CoV do alfakoronawirusów. Jak ostrzega prof. Ralph Baric, alfakoronawirusów lepiej nie lekceważyć, bo jeszcze nie pokazały, co potrafią:

Podczas gdy wielu naukowców skupia się na rozwijającym się zagrożeniu ze strony betakoronawirusów, takich jak SARS i MERS, alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważnym, jeśli nie ważniejszym zmartwieniem ze względu na ich potencjał do szybkiego przenoszenia się między gatunkami.

SADS-CoV, koronawirus pochodzący od obecnych u nietoperzy wirusów HKU2 na razie atakuje głównie świnie, ale nie wiadomo, czy wkrótce nie zapragnie zmian, a wtedy będzie naprawdę niewesoło. Naukowcy w warunkach laboratoryjnych sprawdzili zdolność SADS-CoV do mnożenia się w różnych komórkach. W przypadku ludzkich tkanek podatne okazały się komórki płuc i jelit.

Jak zauważa badaczka Caitlin Edwards:

Nie da się przewidzieć, czy ten wirus lub spokrewniony z nim, obecny u nietoperzy szczep HKU2 może zacząć zakażać ludzi. Liczna grupa gospodarzy SADS-CoV razem ze zdolnością do namnażania w komórkach ludzkich płuc oraz jelit pokazuje potencjalne ryzyko przyszłego pojawienia się choroby u ludzi i populacji zwierząt.

Źródła: www.medonet.pl, zdrowie.radiozet.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować