×

Nowa odmiana koronawirusa. Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii

Nowa odmiana koronawirusa. Z tego powodu Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii. Szybko podjęta decyzja może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak wielu naszych rodaków może przez to nie dotrzeć na święta.

Zawieszone loty z Wielkiej Brytanii

Kilka dni temu Piotr Müller zapowiedział, że w poniedziałek (21 grudnia) m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii zajmie się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół ma się zebrać o godz. 10:00. Obecnie trwa wymiana informacji między krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Najwidoczniej jednak rząd postanowił działać jak najszybciej. O decyzji w sprawie zawieszenia lotów z Wielkiej Brytanii do Polski poinformował rzecznik rządu już wczoraj.

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa

– napisał na Twitterze Piotr Müller.

W sprawie wypowiedział się także minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak oświadczył na Twitterze:

Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem

Nowa odmiana koronawirusa

Fatalne wieści z Wielkiej Brytanii przekazał 14 grudnia brytyjski minister zdrowia, Matt Hancock. Wówczas oświadczył, że odnotowano już ponad 6 tys. zakażeń tym szczepem. Najwięcej przypadków zdiagnozowano na terenie południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej, niż znana dotychczas odmiana:

Muszę podkreślić, że w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę.

Z kolei w niedzielę (20 grudnia) w rozmowie z BBC polityk oznajmił, że „to wymknęło się spod kontroli”:

Naprawdę martwię się o to, jak sobie poradzi krajowa służba zdrowia. To kolejny powód, dla którego każdy musi przestrzegać nowych zasad i brać odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Po tych słowach, Kanada, Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Wcześniej podobną decyzję podjęły m. in. Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Niemcy i Irlandia. Teraz do tych krajów dołączyła Polska.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl, www.rmf24.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij