×

Naukowcy odkryli, który zmysł umierający człowiek traci jako ostatni

Śmierć to wielka tajemnica dla ludzkości. Zgłębiliśmy tylko wierzchołek góry lodowej na drodze do jej poznania. Ostatnie badania przeprowadzone przez University of British Columbia wyjaśniają nam jednak, który zmysł tracimy jako ostatni. Co takiego udowodnili naukowcy?

Który zmysł tracimy jako ostatni?

Wszyscy zadajemy sobie mnóstwo pytań i chcemy uzyskać odpowiedź na nurtujące nas zagadnienia. Ostatnie badania przeprowadzone na pacjentach Hospicjum św. Jana w Vancouver, którzy byli na granicy życia i śmierci, przynoszą odpowiedź na pytanie, który zmysł tracimy jako ostatni.

Obserwacje przeprowadzone przez naukowców University of British Columbia ukazują, że mózg człowieka stale rejestruje dźwięki, mimo tego, że ludzkie ciało nie reaguje. To właśnie odgłosy z zewnątrz są ostatnim, co dociera do ludzi tuż przed śmiercią. Dlatego też lekarze często proszą rodzinę osoby u schyłku życia, aby z nią rozmawiały, nawet mimo tego, że nigdy nie otrzymają odpowiedzi. Niestety nie wiadomo, czy umierający rozumieją nasze słowa, czy tylko rejestrują nasze dźwięki.

Czekali na to, aby bliscy pożegnali się z nimi przed śmiercią

Wyniki badania słuchu w chwili śmierci zamieszczono w czasopiśmie Scientific Reports. Porównano tam dane z badań przeprowadzonych na pacjentach z Hospicjum św. Jana w Vancouver z grupą zdrowych osób. Zespól naukowców pod kierownictwem dr Elizabeth Blundon monitorował pacjentów przy użyciu elektroencefalogramów (EEG). Urządzenie to mierzy aktywność elektryczną mózgu i wyłapuje reakcje na impulsy ze środowiska. Badanie wykonywano podczas, gdy pacjenci byli przytomni, a następnie po utracie przytomności. Przebadano także ludzi zdrowych. Reakcja mózgu w obu grupach badanych była podobna.

Badacze wywnioskowali, że ludzie, tracąc przytomność na krótko przed śmiercią, mogą słyszeć głosy z otoczenia. Elizabeth Blundon objaśniła, że jest to czas kiedy umierający naturalnie wchodzą w fazę braku reakcji. Doktor dodała:

Nasze dane pokazują, że umierający mózg może reagować na dźwięk, nawet w stanie nieświadomości, aż do ostatnich godzin życia

Jej wypowiedź potwierdza fakt, że słuch to zmysł, który tracimy jako ostatni. Twierdzi ona także, że powyższe badanie może być wyjaśnieniem niektórych historii pacjentów, którzy tylko czekali na to, aby bliscy pożegnali się z nimi przed odejściem.

Źródła: www.o2.pl, www.focus.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), pixabay

Może Cię zainteresować