×

Mars w tym miesiącu będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Ostatnio taki przypadek zaobserwowano ponad 11 lat temu!

Dokładnie 30 maja Mars będzie najbliżej Ziemi od 2005 roku! Droga Ziemi po orbicie dookoła Słońca wynosi 149,6 mln kilometrów, a na jej przebycie jak wiemy potrzebuje 365,3 dni. Mars ma znacznie dłuższy dystans do pokonania – 227,9 mln co trwa 687 dni.

Jako, że Ziemia ma krótszy dystans do przebycia, oznacza to, że „jesteśmy pierwsi” zarówno po tej samej stronie Słońca jak i po przeciwnej. W tym miesiącu Ziemia zacznie wyprzedanie Marsa, a obie planety będą w najbliższych względem siebie punktach na swoich orbitach – Mars, Ziemia i Słońce znajdą się w jednej linii.

W najbardziej odległym punkcie od Ziemi, Mars jest około 401 mln kilometrów stąd. 30 maja będzie to zaledwie 75,3 mln kilometrów. Prawda, że ogromna różnica?

Niektórzy twierdzą, że w tych dniach będzie zauważalny, a nawet, że będzie widoczny jak Księżyc na niebie!

mars-bedzie-blisko-2

Nic z tych rzeczy. Czerwona Planeta będzie jedynie małą, czerwoną kropką na niebie szczególnie w dniach od 18 maja do 3 czerwca. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo ciekawe wydarzenie!

Mamy możliwość czerpania korzyści z tej niecodziennej sytuacji, głównie, jeśli chodzi o podróże kosmiczne. Misje na Marsa często są uruchamiane właśnie w takich okresach, aby zminimalizować czas podróży i koszty dostania się na Czerwoną Planetę.

W marcu tego roku Europa i Rosja wystartowała z pierwszą częścią ambitnej misji o nazwie ExoMars. W 2018 roku, podczas kolejnego zbliżenia się planet, SpaceX chce odpalić swój pierwszy statek kosmiczny na czwartą planetę od Słońca.

Jeśli zapomnisz i przegapisz to zjawisko – nie ma co się denerwować… Mars zbliży się do nas w 2018 roku na odległość zaledwie 57,6 miliona kilometrów!

mars-bedzie-blisko-1

Polecane

Może Cię zainteresować