×

Łukasz Szumowski i Matka Teresa z Kalkuty – co ich łączy? Poruszające zdjęcie obiegło Internet

Łukasz Szumowski i Matka Teresa z Kalkuty – co ich łączy? Do sieci wyciekło interesujące zdjęcie przedstawiające ministra zdrowia w towarzystwie zakonnicy. Czy rzeczywiście jest ostatnim Polakiem, który spotkał słynną świętą Kościoła katolickiego?

Łukasz Szumowski i Matka Teresa z Kalkuty

Od kiedy koronawirus pojawił się w Polsce nazwisko Łukasza Szumowskiego jest wymieniane w mediach z nieprawdopodobną częstotliwością. W związku z tym, Radosław Fogiel zastępca rzecznika prasowego rządu postanowił przybliżyć Polakom życiorys Ministra Zdrowia.

Na Facebookowym profilu pojawiło się zdjęcie przedstawiające młodego Szumowskiego w towarzystwie Matki Teresy z Kalkuty i żony, Anny. Jak się okazuje, po ukończeniu studiów, obecny minister zdrowia pracował wraz ze swoją małżonką w Kalkucie, w tzw. „umieralni”, czyli pierwszym domu opieki, który założyła Matka Teresa.

Miał powiedzieć, że:

Robiliśmy różne rzeczy: Mycie, karmienie (…) różne drobne zabiegi medyczne.

Trudno określić, czy Łukasz Szumowski był ostatnim Polakiem, który spotkał Matkę Teresę, ale pewne jest, że miał okazję poznać ją na krótko przed śmiercią. Szef Resortu Zdrowia w przeszłości opowiadał o pracy ze świętą zakonnicą. Stwierdził wówczas, że doświadczenie skrajnej nędzy i chorób z jakimi zmagali się ludzie w przytułkach, podobnie jak determinacja pracujących tam ludzi bardzo mocno wpłynęło na jego życie.

Szumowski pełni funkcję ministra zdrowia od początku 2018 roku. Wcześniej był doradcą ministra nauki, Jarosława Gowina. Jego specjalizacją jest kardiologia. Od 2011 roku był kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w warszawskim Aninie. Jest członkiem towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, m.in. Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak również autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych.

Matka Teresa z Kalkuty

Matka Teresa z Kalkuty uchodzi za bardzo kontrowersyjną postać. Z jednej strony budzi podziw fakt, że niemal całe swoje życie poświęciła ludziom żyjącym w skrajnej nędzy oraz budowie hospicjów dla ubogich i umierających. Z drugiej jednak strony powszechnie krytykowano ją za chrzczenie umierających wbrew ich woli.

Co więcej, w prowadzonych przez nią ośrodkach szerzono wiarę w to, że ubóstwo i cierpienie jest czymś dobrym. Niekiedy opieka w domach Matki Teresy bywała przypadkowa z powodu braku lekarzy, przez co mogły powstawać niebezpieczne dla pacjentów sytuacje. Krytycy Matki Teresy twierdzą, że w hospicjach Misjonarek Miłości z powodów religijnych nie stosowano środków przeciwbólowych.

Matka Teresa z Kalkuty w jednym z wywiadów miała powiedzieć nawet, że cierpienie zbliża ludzi do Jezusa. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jest także świętą Kościoła katolickiego. Matka Teresa była niejednokrotnie oskarżana o przyjmowanie datków pochodzących z podejrzanych lub nielegalnych źródeł. Otrzymała m.in. darowiznę od rodziny François Duvaliera, dyktatora Haiti czy sumę 1,4 miliona dolarów od Charlesa Keatinga zamieszanego w skandal korupcyjny. Proszona przez prokuraturę o zwrócenie pieniędzy ludziom, którym Keating je ukradł, nie udzieliła żadnej odpowiedzi.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować