×

Łukasz Szumowski ma złe wieści dla Polaków. Zachorowań na koronawirusa będzie przybywać

Łukasz Szumowski oświadczył, że we wszystkich krajach mechanizm rozprzestrzeniania się wirusa jest podobny. W związku z tym w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się znacznego wzrostu ilości zachorowań.

Koronawirus opanuje całą Polskę

W chwili obecnej w Polsce stwierdzonych jest już 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Sytuacja z minuty na minutę się zmienia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w mediach, że wszystkie zarażone osoby przebywają w szpitalach. Stan dwóch z nich jest poważny, pozostali są w stanie dobrym. Zgodnie z danymi resortu zdrowia z niedzieli rano w Polsce hospitalizowanych jest aż 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6409 objęto nadzorem Sanepidu. Łukasz Szumowski nie ma wątpliwości, że wkrótce Polskę ogarnie epidemia.

Na pewno w najbliższych dniach będziemy mieć znaczne wzrosty ilości zachorowań. To pokazują wszystkie przebiegi w innych krajach. W Holandii choćby, mamy do czynienia z podwajaniem liczby osób chorych z dnia na dzień. (…) To w każdym kraju podobnie wygląda.

Minister Zdrowia poinformował, że liczba chorych wzrasta wykładniczo. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, wprowadzono zakaz zgromadzeń. Główny Inspektor Sanitarny zaproponował by objęte były nim zgromadzenia liczące powyżej 1000 osób, organizowane w przestrzeni zamkniętej. Decyzja o odwołaniu zgromadzeń należy do wojewodów, jednak należy się spodziewać, że większość włodarzy województw postąpi rozsądnie i wstrzyma organizację zbiorowych imprez. Szumowski zaznaczył, że tego typu działania mają charakter profilaktyczny.

Dlatego, że chcemy troszkę wyprzedzająco działać w stosunku do tego, co się dzieje w innych krajach. Wiemy, że za chwilę będziemy mieć dużą liczbę pacjentów chorych i ten wirus w Polsce będzie. Będą przypadki ciężkie. No i do tego musimy też się przygotować.

Szumowski zachęcał, aby pozostać w domu, jeśli nie jest konieczne, abyśmy brali udział w zgromadzeniu. Przypomniał również o  konieczności utrzymywania dystansu około 1-2 metrów podczas imprez masowych.

Tylko spokój nas uratuje

Szef resortu zdrowia apelował, aby Polacy zachowali zimną krew.

Nie wiemy w tej chwili, jak będzie toczyła się epidemia zakażeń koronawirusem. Myślę, że musimy się przygotować – tu jest apel gorący do mediów i do wszystkich państwa: będą coraz większe liczby zakażonych. Zachowajmy spokój. Najważniejsze jest, żebyśmy stosowali się do informacji GIS, sanepidu, do informacji, która jest na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Eksperci uważają, że Polska nie jest przygotowana na epidemię koronawirusa, ponieważ na oddziałach zakaźnych jest blisko trzy tysiące łóżek, podczas gdy szpitale dysponują tylko tysiącem miejsc.

To tak jak zawsze. To znaczy, liczymy te łóżka w ogóle, i łóżka zajęte i wolne. Oczywiście w tej chwili mamy dużo grypy i paragrypy. Tylko w sytuacji już kryzysowej osoby, które są lżej chore, chorują w domu. Mamy również możliwość rozszerzenia tej bazy łóżek zakaźnych o kolejne oddziały.

Fundusz Medyczny

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że wkrótce powstanie tzw. Fundusz Medyczny, który dostarczy 3 mld złotych na leczenie chorób rzadkich i nowotworów. Akcja z pewnością ma bezpośredni związek z aferą, która wynikła, gdy partia rządząca zdecydowała przekazać sumę 2 miliardów złotych na wsparcie Telewizji Polskiej, zamiast na leczenie onkologiczne. Fundusz Medyczny ma na celu odwrócenie uwagi od poprzedniej, szokującej decyzji, która zbulwersowała wielu Polaków. Na domiar złego, nie wiadomo skąd miałyby pochodzić 3 miliardy, ponieważ nie są one wymienione w ustawie budżetowej. Opozycja zarzuca rządowi, że warte 3,5 mln złotych zlecenie na dostarczenie testów na koronawirusa otrzymała firma Blirt z siedzibą w Gdańsku, w której członkiem rady nadzorczej jest były radny PiS. Sprawa doczekała się komentarza Donalda Tuska. Napisał na Twitterze:

Po tym, jak okradli PCK, trudno się dziwić, że chcą zarobić na epidemii.

Łukasz Szumowski wyjaśnił, że wypowiedź Tuska jest absurdalna, ponieważ Ministerstwo Zdrowia kupuje testy u trzech, różnych podmiotów.

Pani redaktor, jak pani będzie miała te testy, ja chętnie kupię. Donald Tusk czy pani premier Ewa Kopacz – od każdego kupimy. Trudno mi komentować tak absurdalną i niekulturalną wypowiedź. Dlatego, że testy kupujemy i kupiliśmy od trzech podmiotów z trzech różnych stron świata.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować