×

Sieć zalewają zdjęcia nakreślonej na dłoni linii. Niesie za sobą ważne przesłanie

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Nie każdy jednak wie, że ta data to od 2005 roku także Światowy Dzień Zespołu Downa. Zespołu, który dotknął określoną grupę ludzi i już na samym początku istnienia przyczynił się ich odmienności biologicznej poprzez trisomię 21. chromosomu.

Dzień solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa. Każdy może się do niego przyłączyć

Dzisiejszy dzień to również dzień, w którym możemy nie tylko zademonstrować solidarność z osobami dotkniętymi Zespołem Downa, ale również im pomóc. Solidarność okażemy za pomocą hasztagu #LiniaProsta. Dodatkowo każde zdjęcie przekreślonej dłoni (pojedynczej, nakreślonej linii) ze wspomnianym wcześniej hasztagiem na Instagramie wniesie 1 złotówkę na rzecz fundacji „Ja też” i projektu „Przystanek Szekspir”. Dlaczego akurat taki symbol? Otóż pojedyncza linia przecinająca dłoń to jedna z cech osób z zespołem Downa.

Fundacja „Ja też”. Czym się zajmuje?

Fundacja „Ja też” niesie pomoc osobom z Zespołem Downa pod kątem działań na rzecz rozwoju, edukacji, a przede wszystkim integracji ze społeczeństwem, która jest niezwykle istotna w przypadku takich osób.

Projekt „Przystanek Szekspir”

Projekt „Przystanek Szekspir” prowadzony przez gdański Teatr Szekspirowski to kolejny cel, na który zostaną przekazane pieniądze z akcji #LiniaProsta. Wspomniany teatr prowadzi specjalne zajęcia dla osób z Zespołem Downa, które mają na celu przygotowanie ich do zawodu stewarda podczas przedstawień. To kolejna akcja, która ma na celu integrację osób z zespołem Downa ze społeczeństwem, a także pokazanie im, że są wartościowymi i potrzebnymi ludźmi.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Joanna Ślesińska (@asiasle85)

#LiniaProsta walką ze stygmatyzacją osób z Zespołem Downa

Do połowy ubiegłego wieku osoby z zespołem Downa lub tzw. wtedy „idiotyzmem mongolskim” uznawane były za ludzi nie nadających się do życia w społeczeństwie. Z tego tytułu często zamykano je w specjalnych instytucjach. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Wraz z rozwojem medycyny (i nie tylko) okazało się, że wczesna stymulacja i odpowiednie podejście daje duże szanse na prowadzenie niemal samodzielnego życia, o czym niejednokrotnie się już przekonaliśmy. Takich przypadków jest bowiem wiele.

Przyłącz się do akcji

Do akcji #LiniapProsta przyłączyło się już wiele znanych osobowości, a w tym m.in. Olivier Janiak, Filip Chajzer, Ania Lewandowska, Michał Piróg czy Katarzyna Zielińska.

Teraz czas na Ciebie. Niech #LiniaProsta ciągnie się dzisiaj w nieskończoność!

Polecane

Może Cię zainteresować