×

Zajrzeli do jaskini, która była odizolowana przez przeszło 5 mln lat. Nie uwierzycie, co odkryli naukowcy!

Movile to nazwa jaskini, która jest zdecydowanie inna od pozostałych. Rumuńska grota znajdująca się zaledwie kilka mil na zachód od Morza Czarnego szczelnie zamknięta przez około.. 5,5 mln lat! Nieznośna wilgoć i trujące powietrze we wnętrzu jaskini, doprowadziły do tego, że jest ona „kopalnią złota” dla biologów!

Według BBC mniej niż 100 osób kiedykolwiek było w jej wnętrzu. Movile została odkryta w 1986 roku, kiedy pracownicy Socjalistycznej Republiki Rumunii szukali terenu do budowy elektrowni jądrowej. Ze względu na bezpieczeństwo,  obecnie obowiązuje tam zakaz wstępu. Wejście do niej możliwe jest jedynie za specjalnym zezwoleniem.

Powietrze wewnątrz zawiera o połowę mniej tlenu niż mamy dostępne na co dzień, a oprócz tego jest bogate w dwutlenek węgla i siarkowodór. Ciemność i brak światła również nie sprzyja zwiedzaniu groty. W tym trudnym środowisku naukowcy zdążyli zidentyfikować już 48 różnych gatunków! Wśród nich znajdują się pająki, skorpiony wodne, stonogi i wiele innych – 33 z nich są całkowicie unikalne dla tej właśnie jaskini.

Oba te gatunki występują tylko w jaskini Movile.

Patrick Landmann/Science Photo Library

Zdecydowana większość stworzeń żyjących w jaskini nie widzi, a oprócz tego brakuje im pigmentu. Często posiadają długie kończyny oraz czułki, które pomagają im poruszać się w ciemnościach.

Patrick Landmann/Science Photo Library.

Patrick Landmann/Science Photo Library.

 

J. Colin Murrel, mikrobiolog z University of East Anglia, w wywiadzie dla BBC powiedział:

„Bardzo prawdopodobne, że bakterie żyją tam o wiele dłużej niż 5 mln lat w przeciwieństwie do pozostałych istot żywych – owadów”

Movile wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Mimo, że o jej istnieniu naukowcy wiedzą już 30 lat wciąż znajduje się tam pełno niezbadanych „mieszkańców”.

W jaki sposób natomiast zwierzęta przetrwały w jaskini odizolowane od reszty świata pozostaje jedną wielką zagadką…

Może Cię zainteresować

zamknij