×

Jak uniknąć koronawirusa? Jak zminimalizować ryzyko zakażenia poza domem?

Jak uniknąć koronawirusa w miejscach publicznych? Prawdopodobnie, jak większość ludzi, przestrzegasz zasad izolacji i opuszczasz dom tylko kiedy musisz. Wiadomo, że na dłuższą metę ciężko być się bez zakupów żywnościowych, czy krótkiego spaceru, potrzebnego do zachowania zdrowia, również psychicznego. Jeśli tylko będziesz przestrzegać naszych prostych rad, zapewnisz bezpieczeństwo sobie, swoim bliskim i swojemu domowi. Jeśli dotąd nie przestrzegaliście zasad bezpieczeństwa epidemicznego, teraz jest dobry moment, by zacząć.

Jak uniknąć koronawirusa?

To 9 praktycznych porad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko zakażenia przebywając w miejscach publicznych.

1. Maseczki ochronne

Światowa Organizacja Zdrowia kilkakrotnie zmieniała zdanie na temat maseczek, aż w końcu uznała, że lepiej jednak nosić. Mają one stanowić zabezpieczenie głównie przed osobami, przechodzącymi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Nikt nie może być całkowicie pewny, że jest zdrowy tylko dlatego, że nie ma objawów COVID-19.

Może bezwiednie zarażać innych, dlatego na wszelki wypadek w Polsce wprowadzono nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki? Nie wiadomo, ale można ją zdjąć np. w lesie, gdzie istnieje możliwość zachowania wymaganego dystansu od innych osób lub we własnym samochodzie, jeśli podróżujemy sami lub z osobą, z którą mieszkamy.

2. Szybkie zakupy

Przede wszystkim trzeba przestać traktować zakupy w kategoriach rozrywki. Pandemia to nie jest dobry czas na spacerowanie po sklepach i oglądanie towarów. Nadszedł czas szybkich i zdecydowanych zakupów, najlepiej według wcześniej przygotowanej listy. Wpadamy, kupujemy, płacimy i wychodzimy.

Ważne, żeby ograniczyć czas przebywania w sklepie do absolutnego minimum. Badania wykazały, że w pomieszczeniach zamkniętych koronawirus może utrzymywać się w powietrzu co najmniej przez kilka minut, więc nawet zachowując wymagany dystans od innych osób, możemy się zarazić, np. wchodząc z chmurę mikrocząsteczek pozostawionych przez innego kupującego.

3. Oszczędzaj palce

Zamiast palców, do otwierania drzwi czy naciskania przycisków np. w windzie używaj łokcia, kolana, stopy, kostki. Wpisywać kod PIN można zamiast opuszkami palców, kostkami palców. Drzwi można przytrzymać stopą, biodrem, udem, ramieniem, jakąkolwiek częścią ciała, byle nie palcami.

Palce bowiem są najlepszym przekaźnikiem koronawirusa: ciągle dotykamy nimi twarzy, nawet nieświadomie, odgarniamy włosy, drapiemy się po nosie i dotykamy jedzenia. Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, korzystać z drzwi automatycznych, albo mających udogodnienia dla niepełnosprawnych, np. przycisk otwierania umieszczony nisko. Jeśli już koniecznie trzeba użyć palców, można owinąć je rękawem swetra, a po powrocie do domu od razu wrzucić go do pralki.

4. Zachowaj dystans

W Polsce obowiązuje obecnie zachowanie dwumetrowego dystansu od innych osób, wliczając w to rodziny i bliskich (to takie ułatwienie dla policjantów). Wyjątkiem są rodzice z dziećmi do 13. roku życia oraz opiekunowie towarzyszący osobom niepełnosprawnym.

Zachowanie wymaganej odległości jest również konieczne podczas odbierania paczki od kuriera, listu od listonosza czy zamówionego jedzenia na wynos. Gdy widzisz, że ktoś za bardzo się do Ciebie zbliża, zawsze można w uprzejmy sposób przypomnieć o konieczności zachowania dystansu.

5. Dbaj o telefon

Regularne odkażanie telefonu jest absolutną koniecznością. Można do tego użyć chusteczek dezynfekujących. Trzeba też uważać na powierzchnie, których dotyka telefon.

Zamiast odkładać go na niepewną powierzchnię, lepiej schować do własnej kieszeni lub torebki, albo rozłożyć pod nim serwetkę.

6. Używaj siatek jednorazowych

Chociaż dopiero co przyzwyczailiśmy się do ekologicznych siatek materiałowych, okazuje się, że mogą one przenosić koronawirusa. Ze względów epidemicznych bezpieczniej jest korzystać z torebek jednorazowych.

Jeśli chcesz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, znajdź sposoby ponownego wykorzystania sklepowych torebek w domu.

7. Higiena rąk

Wiele sklepów udostępnia klientom przy wejściu płyny dezynfekujące i jednorazowe rękawiczki. Wózki i koszyki także poddawane są częstemu odkażaniu. Niezależnie od tego zawsze przed wyjściem z domu należy umyć ręce, zabrać ze sobą własny środek dezynfekujący, a po powrocie do domu natychmiast znowu umyć ręce przez co najmniej 20 sekund. Jest to najważniejszy i najbardziej podstawowy sposób zabezpieczania się przed koronawirusem.

W sklepie nie dotykaj produktów gołymi rękami. Użyj rękawiczki lub owiń rękę w plastikową torebkę. Nie kupuj produktów, które przed Tobą gołymi rękami dotykał ktoś inny.

8. Odkażaj samochód

Regularnie dezynfekuj wnętrze swojego samochodu, nawet jeśli nie dzielisz go z innymi. Koronawirus może przetrwać na powierzchniach naprawdę długo.

Badania wykonane na statku wycieczkowym Diamond Princess ujawniły obecność koronawirusa w kabinach 17 dni po zejściu pasażerów na ląd. Nie ma żadnego powodu, dla którego we wnętrzu samochodu miał utrzymywać się krócej.

9. Odwyknij od gotówki

Chociaż powszechnie uważa się, ze największe ryzyko zakażenia wiąże się z transmisją wirusa między ludźmi, koronawirus może przenosić się również przez banknoty. Dlatego lepiej całkowicie przestawić się na płatności kartą, zwłaszcza że PIN możesz wpisać kostkami palców, o czym pisaliśmy w punkcie 3.

Większość zakupów i dostaw odbywa się bez konieczności podpisywania czegokolwiek. Gdyby jednak zaszła konieczność, zawsze używaj własnego długopisu.

Te proste i w zasadzie intuicyjne rady pomogą Ci zminimalizować ryzyko zakażenia

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.cnet.com, www.popularne.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować