×

Fala wezbraniowa w Warszawie. Bulwary wiślane są zamknięte

We wtorek, 28 maja do stolicy dotarła fala wezbraniowa. Warszawa walczy z wielką wodą. Czy zostanie ogłoszony alarm powodziowy? Przed godziną 14:00 poziom wody w Wiśle osiągnął już blisko 550 centymetrów i z godziny na godzinę się powiększa. Przewiduje się, że swój krytyczny poziom osiągnie w nocy z wtorku na środę. Z powodu podtopień i ze względów bezpieczeństwa zamknięto bulwary wiślane.

fala wezbraniowa na Wiśle
Imgur.com

Fala wezbraniowa na Wiśle 2019

Fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez stolicę. W związku z tak wysoką wodą urzędnicy warszawscy zdecydowali się zamknąć bulwary, które przez całą noc będą monitorować strażnicy miejscy. Zalane są też plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu.

Jak informował rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski:

Fala kulminacyjna nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego, czyli 600 cm. Zamknięte zostały bulwary wiślane, a przestrzegania zakazu wchodzenia na nie pilnują strażnicy miejscy i policjanci.

fala kulminacyjna
Facebook.com

Z powodu nadciągającej fali wezbraniowej w Warszawie zamknięto śluzy wałowe

Jeszcze wczoraj zamknięte zostały śluzy i wrota Portu Czerniakowskiego.

Kamil Dąbrowa, rzecznik stołecznego Ratusza wyjaśnił:

Wcześniej specjaliści sprawdzili, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie, działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety, zabrano ruchome elementy, m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowany został także pomost przy moście Poniatowskiego. W portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki

faza wezbraniowa Warszawa
Facebook.com

Właścicieli nadwiślańskich klubokawiarni wezwano do odpowiedniego zabezpieczenia lokali, zamknięcia kanalizacji oraz schowanie krzeseł i stolików. Z kolei, zwierzęta pasące się przy Moście Gdańskim ewakuowano na obrzeża miasta.

fala wezbraniowa Warszawa
Facebook.com

Krytyczny poziom wody na Wiśle

Tuż po godzinie 18:00 poziom Wisły w Warszawie wskazywał na 565 centymetrów, co oznacza kilkunastocentymetrowy wzrost na przestrzeni ostatnich dwóch godzin.

Najwyższy poziom Wisła ma osiągnąć ok. godz. 3:00 nad ranem, do tego czasu może przybywać ok. 3-4 centymetrów wody na godzinę.

Mimo to, stan rzeki jest monitorowany przez funkcjonariuszy straży pożarnej, miejskiej oraz wodnej. W pełnej gotowości pozostają także policjanci.

fala kulminacyjna na Wiśle 2019
Facebook.com

Warszawa ma zabezpieczone 260 tys. worków i piasek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów. Te na bieżąco są monitorowe przez straże pożarną i miejską oraz policję.

Fala kulminacyjna na Wiśle – ostrzeżenie nie tylko w Warszawie

27 maja 2019 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że ostrzeżenie obowiązuje również w Płocku i w powiatach: garwolińskim, otwockim, piaseczyńskim, grójeckim, warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim, płockim i płońskim.

Do stolicy dotarła dzisiaj fala wezbraniowa. Warszawa jednak nie powinna być dotknięta powodziami

Może Cię zainteresować