×

Większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki. Badania nie pozostawiają złudzeń

Większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki! Tak wynika z badań naukowych. W końcu babcie nie bez powodu są nazywane naszymi „drugimi mamami”. Często to one opiekowały się nami pod nieobecność naszych rodzicielek. To również one odegrały w naszym życiu bardzo istotną rolę zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i tym genetycznym.

Większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki

Dziedziczymy po nich w mniejszym lub większym stopniu temperament, charakter, wygląd, jak i towarzyszące nam emocje. Czy coś jeszcze? Poniżej poznacie odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę łączy nas z babciami od strony mamy.

Jesteście na to gotowi?

Geny, które dzieci otrzymują w łonach matek, pochodzą bezpośrednio od ich babć

Alejandro Jodorowsky, chilijski eseista, napisał książkę pt. „Metagenealogia. Odkrywanie siebie za pomocą psychomagii i drzewa genealogicznego” (ang. Metagenealogy: Self-Discovery Through Psychomagic and Family Tree), w której wyjaśnia genetyczny wpływ babć ze strony matki na wnuki.

Dlaczego w swojej pozycji nie odniósł się do genów dziedziczonych po dziadkach?

Powód jest prosty. Jak się okazuje, geny dziadka mogą ominąć pokolenie wnuków. Według Alejandro geny, które dzieci otrzymują w łonach matek, pochodzą bezpośrednio od ich babć. Jakby tego było mało, zdaniem autora wśród wszystkich dziadków i krewnych, babcia ze strony matki jest najbardziej odpowiedzialna za dziedziczenie genów.

Geny nie zawsze przekazywane są bezpośrednio następnemu pokoleniu

Zdarza się, że geny „potrafią ominąć” następne w kolei pokolenie. W związku z tym zawsze istnieje możliwość, że niektóre dzieci będą bardziej podobne do ciotek, wujków czy właśnie dziadków, niż do swoich biologicznych rodziców.

Oczywiście, nie jest powiedziane, że dzieci będą wyglądać dokładnie tak, jak ich babcie, ale praktycznie zawsze w jakiś sposób będą je przypominać. Może to być uśmiech, kolor oczu, a nawet sposób poruszania się. Zdarza się również, że dziedziczą strukturę kości, budowę ciała, a nawet choroby genetyczne.

Szacuje się, że dziedziczymy średnio 25% naszego DNA po babci

Naukowcy z University of Cambridge opublikowali badania na temat więzi między babcią ze strony matki, a ich wnukami. Zgodnie z tymi badaniami związek ten ma miejsce dzięki chromosomowi X: babcie ze strony matki przekazują 25% chromosomów X wszystkim swoim wnukom, co pozwala na znaczne dziedziczenie genów. Babcie ze strony ojca z kolei przekazują chromosomy X tylko swoim wnuczkom (nie wnukom).

Według Jodorowsky’ego dzieci odziedziczyły także emocjonalne doświadczenia swoich babć ze strony matki

Emocje, które odczuwała babcia, gdy była w ciąży ze swoją córką, mogą zostać przekazane przyszłym wnukom. Dzieje się tak, ponieważ informacje te mogą zostać zapisane w DNA i pozostać tam, nawet jeśli pominą jedno pokolenie.

Myślicie, że założenia Jodorowsky’ego są prawdziwe? Swoją drogą, czy zauważyliście kiedykolwiek podobieństwo między Wami, a Waszymi babciami ze strony matki? A może Twoje dzieci wyglądają tak, jak Twoja mama? Jeśli tak, koniecznie podziel się z nami zdjęciami, na których widać to podobieństwo.

Fotografie: Reddit, Imgur

Może Cię zainteresować