×

Dziecko z trzema penisami. Lekarze odkryli dotąd niespotykaną wadę genetyczną

Dziecko z trzema penisami to wada genetyczna, której do tej pory nie znał świat medycyny. Chłopiec ponad 2 lata temu urodził się z nową mutacją, określaną mianem trifalii. Dopiero trzy miesiące po narodzinach rodzice oraz lekarze dostrzegli, że niemowlę ma aż trzy penisy.

Nowa mutacja genetyczna

W kwietniu 2021 r. na łamach „International Journal of Surgery Case Reports” ukazał się artykuł, opowiadający o niezwykłym przypadku dziecka, cierpiącego na trifalię. W tekście opracowanym przez medyków znalazł się raport, w którym opisano pierwszy na świecie przypadek noworodka urodzonego z trzema penisami. Co ciekawe, wadę dostrzeżono dopiero po trzech miesiącach od porodu.

Kurdyjski chłopiec z Duhok trafił do szpitala, gdy miał 3 miesiące, po tym jak jego rodziców zaniepokoił obrzęk moszny. W trakcie badania lekarze odkryli, że dziecko ma dwa dodatkowe penisy, których długość nie przekracza 2 cm. Okazało się, że tylko jeden z penisów jest sprawny. Pozostałe dwa nie funkcjonowały w prawidłowy sposób. Nie posiadały cewki moczowej, dlatego noworodek nie mógł z nich korzystać.

Dr Shakir Saleem Jabali przyznał, że jest to pierwszy na świecie przypadek dziecka z tego typu mutacją. W przeszłości istnieli już ludzie z kilkoma mosznami lub odbytami:

Jest to pierwszy zgłoszony przypadek z trzema penisami. Wcześniej taka deformacja była spotykana jedynie u zwierząt. Stan ten wiąże się z innymi nieprawidłowościami, w tym urodzeniem z dwoma mosznami lub odbytami.

dziecko z trzema penisami 4
Facebook

Dziecko z trzema penisami

Lekarze zadecydowali, że konieczne jest usunięciu zbędnych narządów. Ich zdaniem dziecko byłoby w stanie żyć z nadliczbowymi penisami, ale naturalnie nie było to estetyczne i nie miało najmniejszego sensu.

Dr Jabali powiedział, że słyszał kiedyś o mężczyznach z dwoma penisami, które pracowały prawidłowo. Niemniej jednak, z pewnością dodatkowy narząd nie przypadłby w przyszłości do gustu ewentualnej partnerce dziecka:

Istnieją doniesienia o chłopcach, którzy są w stanie oddać mocz i mieć wytrysk z obu penisów. Jednak w tym przypadku dodatkowe penisy chłopca nie funkcjonowały, więc operacja była najlepszym rozwiązaniem.

Operacja zakończyła się sukcesem, a dziecko miewa się dobrze. Co jakiś czas przechodzi rutynowe badania i kontrole, ale wszystko wskazuje na to, że dodatkowe penisy nie wpłynęły negatywnie na jego ogólny stan zdrowia.

Pierwszy przypadek chłopca z kilkoma penisami odnotowano już w 1609 roku. Nigdy jednak liczba penisów nie była aż tak duża, jak w przypadku Kurda. Statystyki pokazują, że średnio jeden na sześć milionów chłopców rodzi się z więcej niż jednym penisem. Na świecie potwierdzono tylko ok. 100 przypadków difalii. Zdaniem lekarzy chłopiec jest pierwszym dzieckiem z trifalią.

dziecko z trzema penisami 3
Facebook
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij