×

Dziecko z trzema penisami. Lekarze odkryli dotąd niespotykaną wadę genetyczną

Dziecko z trzema penisami to wada genetyczna, której do tej pory nie znał świat medycyny. Chłopiec ponad rok temu urodził się z nową mutacją, określaną mianem trifalii. Dopiero trzy miesiące po narodzinach rodzice oraz lekarze dostrzegli, że niemowlę ma aż trzy penisy. Cała historia po roku wyszła na jaw.

Nowa mutacja genetyczna

Na łamach „International Journal of Surgery Case Reports” ukazał się artykuł, opowiadający o niezwykłym przypadku dziecka, cierpiącego na trifalię. W tekście opracowanym przez medyków znalazł się raport, w którym opisano pierwszy na świecie przypadek noworodka urodzonego z trzema penisami. Co ciekawe, wadę dostrzeżono dopiero po trzech miesiącach od porodu.

Kurdyjski chłopiec z Duhok trafił do szpitala, gdy miał 3 miesiące, po tym jak jego rodziców zaniepokoił obrzęk moszny. W trakcie badania lekarze odkryli, że dziecko ma dwa dodatkowe penisy, których długość nie przekracza 2 cm. Okazało się, że tylko jeden z penisów jest sprawny. Pozostałe dwa nie funkcjonowały w prawidłowy sposób. Nie posiadały cewki moczowej, dlatego noworodek nie mógł z nich korzystać.

Dr Shakir Saleem Jabali przyznał, że jest to pierwszy na świecie przypadek dziecka z tego typu mutacją. W przeszłości istnieli już ludzie z kilkoma mosznami lub odbytami:

Jest to pierwszy zgłoszony przypadek z trzema penisami. Wcześniej taka deformacja była spotykana jedynie u zwierząt. Stan ten wiąże się z innymi nieprawidłowościami, w tym urodzeniem z dwoma mosznami lub odbytami.

Dziecko z trzema penisami

Lekarze zadecydowali, że konieczne jest usunięciu zbędnych narządów. Ich zdaniem dziecko byłoby w stanie żyć z nadliczbowymi penisami, ale naturalnie nie było to estetyczne i nie miało najmniejszego sensu.

Dr Jabali powiedział, że słyszał kiedyś o mężczyznach z dwoma penisami, które pracowały prawidłowo. Niemniej jednak, z pewnością dodatkowy narząd nie przypadłby w przyszłości do gustu ewentualnej partnerce dziecka:

Istnieją doniesienia o chłopcach, którzy są w stanie oddać mocz i mieć wytrysk z obu penisów. Jednak w tym przypadku dodatkowe penisy chłopca nie funkcjonowały, więc operacja była najlepszym rozwiązaniem.

Operacja zakończyła się sukcesem. Od zabiegu minął już ponad rok, a dziecko miewa się dobrze. Co jakiś czas przechodzi rutynowe badania i kontrole, ale wszystko wskazuje na to, że dodatkowe penisy nie wpłynęły negatywnie na jego ogólny stan zdrowia.

Pierwszy przypadek chłopca z kilkoma penisami odnotowano już w 1609 roku. Nigdy jednak liczba penisów nie była aż tak duża, jak w przypadku Kurda. Statystyki pokazują, że średnio jeden na sześć milionów chłopców rodzi się z więcej niż jednym penisem. Na świecie potwierdzono tylko ok. 100 przypadków difalii. Zdaniem lekarzy chłopiec jest pierwszym dzieckiem z trifalią.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować