×

Dom Marii Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Cena zwala z nóg!

Dom Marii Skłodowskiej-Curie trafi pod młotek. Cena wywoławcza posiadłości to 3,5 mln zł. Jeśli znajdzie się osoba dysponująca zasobnym portfelem, to miejsce, w którym polska noblistka spędziła wiele ważnych chwil, może przejść w prywatne ręce. Dziennikarze zaapelowali do Polskiej Fundacji Narodowej o włączenie się w sprawę.

Wyjątkowy budynek

Dom należący w przeszłości do Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej męża, Pierre’a Curie wkrótce zostanie sprzedany. Jego cena wywoławcza to 3,5 mln zł, czyli równowartość 790 tysięcy euro. Posiadłość mieści się w miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem. Jej powierzchnia wynosi 120 metrów kwadratowych.

Dziennikarz Tomasz Golonko jako jeden z pierwszych poinformował o sprawie. W mediach społecznościowych napisał:

Marzy mi się, by Polska Fundacja Narodowa czy inny rządowy twór zamiast topić miliony w beznadziejne projekty, kupił nam ten dom.

Warto podkreślić, że działalność Polskiej Fundacji Narodowej od dawna budzi liczne kontrowersje. Sposób wydatkowania przez organizację publicznych pieniędzy był nawet powodem kontroli ze strony Najwyższej Izby Konroli.

Analizując zamieszczone w sieci zdjęcia, można zauważyć, że nieruchomość wymaga remontu. Specjaliści wycenili, że jego koszt wyniesie blisko 200 tys. euro. Nikt nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że koniecznie należy zadbać o to niezwykłe, historyczne miejsce. Jest z nim bowiem związana spora część życia dwukrotnej laureatki nagrody Nobla.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie

W latach 1904–1906 małżeństwo Curie co jakiś czas przybywało do Saint-Remy-les-Chevreuse, aby relaksować się na łonie przyrody. W budynku po dzień dzisiejszy można zobaczyć oryginalne gobeliny oraz terakotę z czasów Curie. Na wieść o tym, że zabytkowy budynek może zostać sprzedany, Polacy postanowili działać. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów niemal od razu po publikacji ogłoszenia sprzedaży domu trafił list otwarty autorstwa J. Kletke.

Na odzew ze strony rządu nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia premier Polski, Mateusz Morawiecki zadeklarował, że dołoży starań, aby nasz kraj nie stracił tego historycznego budynku.

Dwukrotna noblistka

W podobnym tonie wypowiedział się także europoseł Jacek Saryusz-Wolski:

Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu.

Maria Salomea Skłodowska-Curie była jedyną Polką, która aż dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. W 1891 roku opuściła Królestwo Polskie i udała się do Paryża, aby studiować na Sorbonie. W 1903 roku wraz z mężem Pierrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Komisja doceniła ich badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Zaledwie 8 lat później Skłodowska-Curie po raz drugi została nagrodzona Noblem. Przyznano jej wówczas nagrodę w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij