Dlaczego Kacper zabił Patrycję? Psycholog zabrał głos w głośnej sprawie
Od kilku dni cała Polska żyje tą tragedią. 13-latka została zamordowana przez swojego 15-letniego chłopaka. Dlaczego Kacper zabił Patrycję? Psycholog analizuje sprawę i zwraca uwagę na dzisiejszy kontakt rodziców z dziećmi.
Dlaczego Kacper zabił Patrycję?
Przypomnijmy, że 13-letnią Patrycję poszukiwano od wtorku (12 stycznia). Nastolatki szukała rodzina, policjanci i… jej 15-letni chłopak Kacper. Kolejne ustalenia podważały jednak jego prawdomówność. W końcu przyznał się do zabójstwa dziewczynki i wskazał miejsce ukrycia jej ciała.
Zwłoki odnaleziono na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich. Przykryto je kartonem. Już ze wstępnych oględzin wynikało, że 13-latka miała liczne rany zadane ostrym narzędziem. Natomiast sekcja zwłok Patrycji wykazała również, że była ona w ciąży.
Wszyscy zadają sobie pytanie, dlaczego 15-letni chłopak dopuścił się takiego czynu. Czy to dlatego, że dziewczynka zaszła z nim w ciążę? Psycholog Dominik Gebler w „Dzień Dobry TVN” tłumaczy, że to skomplikowana kwestia:
Chcielibyśmy mieć proste wyjaśnienie – dlaczego zabił, jak to się stało. Tak naprawdę nie wiemy. Możemy się domyślać. Mamy dzieciaki, które zaszły w ciążę. Co one mogły z tym zrobić? Mamy sytuację taką, że mówimy: życie trzeba chronić od poczęcia, mówimy o tym, że nie wolno zabijać, mówimy o tym, że każda ciąża ma być donoszona, nie mamy edukacji seksualnej. To są masowe informacje, dystrybuowane w bardzo dużej ilości i te dzieciaki nie umieją sobie poradzić w żaden sposób.
Specjalista uważa, że młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić z emocjami i konsekwencjami swoich czynów:
Mamy dwie osoby, które nie żyją. Nie żyje dziewczyna, która została zamordowana przez chłopaka i chłopak, który to zrobił. On już nie żyje psychicznie, jego nie ma w tej sytuacji. Jego rodzice, rodzice dziewczyny.
Najważniejsza jest rozmowa z dziećmi
Gdy dziecko zabija dziecko dochodzi do wielkiej tragedii. Szukamy wówczas odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzieci zabijają siebie nawzajem.
Według psychologa, podstawą jest rozmowa z dziećmi:
Wiem, że dzisiaj nie rozmawiamy z dziećmi, nie uczymy ich podejmowania wyborów, nie uczymy ich krytycznego myślenia, one nie wiedzą, w jaki sposób mają sobie radzić ze swoimi emocjami. W związku z tym, kiedy pojawia się sytuacja, która przerasta ich możliwości, jest niewyobrażalna, to wtedy pojawia się afekt, czyli działanie, które jest odłączone od myślenia, jest sposobem poradzenia sobie w sytuacji, która jest niewyobrażalna.
Dominik Gebler apeluje do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na trudne tematy:
Dzieci muszą się uczyć odpowiadać na złożone pytania. Jeżeli my ich nie będziemy uczyli od samego początku krytycznego myślenia, wyborów etycznych, to potem mamy to, co mamy.
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl