×

Ceny gazu pójdą w górę! URE zatwierdził nowe taryfy dystrybucyjne

To już pewne: ceny gazu pójdą w górę. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dystrybucyjne. Jakich rachunków możemy się w związku z tym spodziewać?

Ceny gazu pójdą w górę!

Niektórzy mieli nadzieję, że 2022 r. przyniesie niższe rachunki za gaz. Wiemy już, że te nadzieje okazały się płonne. W tym roku płacimy jeszcze więcej, a prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem. Sytuację w Europie znacząco pogorszyła wojna w Ukrainie. Zdecydowano, że konieczne jest całkowite odcięcie od dostaw gazu z Rosji. Według Gazpromu, ceny gazu w Europie zimą przekroczą poziom 4 tys. dolarów za 1 tys. m sześc. (pod koniec lipca za surowiec trzeba było zapłacić ponad 2 tys. dolarów za 1 tys. m sześc.)

Wczoraj rano Polska Agencja Prasowa przekazała, że podwyżki cen za gaz w Polsce są już pewne. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu — Polskiej Spółki Gazownictwa (to największy dystrybutor gazu w kraju, obsługuje ok. 7 mln odbiorców). Nowa taryfa wpłynie na wzrost rachunków gospodarstw domowych.

Kto zapłaci najwięcej?

Wiemy już, że trzeba będzie zapłacić więcej. A o ile? Raczej nie ma mowy o dotkliwych podwyżkach.

Jak informuje Business Insider, podwyżka wyniesie średnio 2,6 proc. Dla odbiorców w gospodarstwach domowych wiąże się to z podwyżką rzędu 0,5-0,7 proc.

Z pierwszych szacunków wynika, że osoby, które zużywają najmniejsze ilości gazu (grupa taryfowa W-1.1), zapłacą średnio o około 22 grosze więcej miesięcznie. Do tej grupy należą np. odbiorcy, którzy korzystają z gazu głównie w celu przygotowywania posiłków.

Z większymi kosztami muszą się liczyć ci odbiorcy, którzy zużywają gaz np. do ogrzewania mieszkania (grupa taryfowa W-3.6). W tym przypadku rachunki wzrosną o ok. 2,38 zł więcej miesięcznie.

Decyzja URE zmienia taryfę zatwierdzoną w grudnia 2021 r. Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x