×

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Będzie kluczowa zmiana w ustawie

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku: będzie próg dochodowy, czy nie będzie? Ostatnio sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, ale po piątkowej konferencji prasowej z udziałem minister klimatu Anny Moskwy, sytuacja stała się nieco bardziej klarowna. Co z przyszłorocznymi rachunkami za gaz?

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Jak przekazała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji prasowej zorganizowanej w gminie Piewy na Mazowszu, projekt w sprawie ustawy gazowej zostanie przyjęty w najbliższych godzinach.

Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku

—  oświadczyła minister klimatu. Dodała również, że jedyną zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków za gaz będzie przywrócenie stawki VAT (obecnie, w związku z tarczą antyinflacyjną, wynosi ona 0 proc.).

Jak przypomina portal Money.pl, w 2022 r. maksymalną cenę gazu ustalono na poziomie 200,17 zł za 1 MWh.

Kwestią, która wzbudzała dotąd najwięcej kontrowersji, okazało się wprowadzenie progu dochodowego. Politycy nie byli zgodni, a prace nad rządowym projektem, dotyczącym ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych, zostały wydłużone. Stanęło na tym, że progu dochodowego nie będzie.

Dodatek dla najuboższych

Pewną nowością jest również wprowadzenie dodatku gazowego dla najuboższych osób.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy. Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, będziemy zwracać równowartość VAT-u

— wyjaśniła Moskwa podczas konferencji prasowej.

Minister dodała, że ze wsparcia rządu będzie mogło skorzystać około 300 tys. gospodarstw domowych ogrzewających się gazem i mieszczących się w progu dochodowym 1,5 tys. zł – 2,1 tys. zł. Z pomocy będą mogły skorzystać także szpitale, żłobki i szkoły.

Koszt ustawy gazowej na 2023 r. to ok. 30 mld zł (ostatecznie będzie to zależeć od ceny gazu).

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij