×

Papierosy i alkohol mają podrożeć. Będzie to wysoka podwyżka

Niedawno Rząd opublikował Wieloletni Plan Finansowy Państwa, czyli dokument, który ma określić ogólne działania i budżet kraju na najbliższe lata. We wtorek poznaliśmy zamiary rządu na lata 2019-2022. Okazuje się, że przewidują wysoko podwyżkę akcyzy. To oznacza, że cena papierosów i alkoholu wzrośnie o kilka procent.

Podatek od używek

Tzw. Wieloletni Plan Finansowy Państwa przedstawia organom nadzorującym co roku każdy kraj należący do Unii Europejskiej. Jednym z elementów polskiego planu na najbliższe trzy lata, jest podwyżka cen używek, czyli:

-alkoholu etylowego,

-piwa,

-wina,

-wyrobów winiarskich,

-suszu tytoniowego,

-wyrobów tytoniowych,

-wyrobów nowatorskich.

Akcyza jest niczym innym, jak specjalnym podatkiem na niektóre dobra konsumpcyjne. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2013 roku. Wówczas cena papierosów i alkoholu znacząco wzrosła, ponieważ sam podatek podniesiono o 5% na wyroby tytoniowe i 15% dla alkoholu. Ministerstwo Finansów twierdzi, że obecnie planowana podwyżka w wysokości 3% „wynika ze wzrostu inflacji”.

Szukają pieniędzy?

Rząd zakłada, że podwyżka kosztu papierosów i alkoholu przełoży się na wpływy do budżetu większe o 1,14 mld. W planie rządu czytamy:

Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT

Niektórzy złośliwi twierdzą, że w ten sposób rząd szuka pieniędzy na realizację wszystkich programów plus. Nie wszystkim podoba się, że będą musieli za nie zapłacić, korzystając z niektórych produktów.

Jak zmieni się cena papierosów

Cała branża tytoniowa jest bardzo zaskoczona planami rządu. Alarmują, że nikt nie konsultował z nimi podwyżki akcyzy. Nie są całkiem zadowoleni, ponieważ obawiają się, że wzrost cen wyrobów tytoniowych przełoży się na wzrost nielegalnego handlu papierosami.

Na razie nie ma konkretnych danych, dlatego nie można dokładnie powiedzieć, ile będą kosztować papierosy, ale podwyżka ceny z pewnością wyniesie więcej niż podwyżka samej akcyzy. Najprawdopodobniej wyniesie około 5-6%. Dla paczki kosztującej 14 zł oznaczałoby to wzrost o 70-84 gr.

Co myślicie o takim planie?

Może Cię zainteresować

zamknij