×

Atak żubra w Puszczy Białowieskiej. Pogonił i mocno poturbował turystę

Jak donoszą pracownicy parku narodowego, w Puszczy Białowieskiej miał miejsce atak żubra na turystę. Mężczyzna odniósł na tyle poważne rany, że trafił do szpitala w pobliskiej Hajnówce.

Atak żubra

Do zdarzenia doszło dziś rano, w poniedziałek, 7 września. Mężczyzna przebywał na wakacjach w wynajmowanej kwaterze we wsi Białowieża, która znajduje się na terenie wspomnianego rezerwatu przyrody.

61-latek wybrał się na spacer po okolicy. Swoje kroki skierował w stronę lasu. Na jego skraju zaatakował go żubr. Obrażenia jakich doznał starszy pan były na tyle poważne, że karetką przetransportowano go do szpitala w Hajnówce.

Nie wiemy, w jakim dokładnie jest stanie, ale wszystko wskazuje na to, że mimo odniesienia poważnych ran jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Takie ataki to rzadkość

Nie wiemy również dlaczego został zaatakowany przez żubra. Czy sprowokował go jakimś swoim zachowaniem? Przypuszczalnie coś musiało wzbudzić w zwierzęciu strach lub wściekłość, inaczej żubr raczej nie poturbowałby turysty.

Niezwykle rzadko zdarzają się ataki żubrów na ludzi. Jak podają eksperci są jednak co najmniej dwa czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ataku ze strony tego zwierzęcia.

Winna niezaspokojona chuć?

Pierwszym jest płeć zwierzęcia – statystyki prowadzone przez opiekunów parku dowodzą jasno, że ataki na ludzi dużo częściej przeprowadzają samce tych zwierząt. Odpowiadają za aż 2/3 tego typu ataków w ostatnich latach.

Po drugie, czynnikiem, który mógł odegrać w tym przypadku bardzo dużą rolę, jest fakt, że obecny okres roku jest okresem godowym dla żubrów. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego:

Mamy okres godowy. Czasami wtedy byki mogą zwracać uwagę na różne duże obiekty, czy to człowieka, czy inne zwierzę. One są wtedy podekscytowane i mogą taki obiekt potraktować jako konkurencję. Na razie mamy jednak za mało danych, żeby ten konkretny przypadek ocenić.

Żubr jest w Polsce gatunkiem chronionym. Jego populację na 2019 rok ocenia się na 2 269 osobników (przez ostatnie lata znacząco ona wzrosła – jeszcze w 2013 roku było to zaledwie 1 377 osobników). Samą tylko Puszcze Białowieską zamieszkuje 770 osobników.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.o2.pl, www.polsatnews.pl, wpolityce.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij