×

9 rzadko spotykanych chorób, które do tej pory stanowią zagadkę dla lekarzy

Wydawać, by się mogło, że współczesna medycyna zaszła tak daleko, że nie istnieją niewytłumaczalne przypadki. Jednak niestety, wiele chorób pozostaje dla lekarzy wielką niewiadomą. Być może spowodowane jest to tym, że przypadki te są tak rzadkie, że lekarze nie są w stanie przeprowadzić wystarczających badań w tej dziedzinie. Czasem informacja o pochodzeniu choroby, nie jest wystarczająca, by pomóc pacjentowi w jej wyleczeniu, albo choćby spowolnieniu. Prezentujemy 9 najdziwniejszych chorób.

#1 Słoniowacizna

choroby (2)
Osoba cierpiąca na słoniowaciznę zmaga się z „pęczniejącymi” kończynami. Części ciała rosną w zastraszającym tempie, co powoduje podobieństwo do słonia. Choroba jest spowodowana przez robaki pasożytnicze lub ugryzienie komara, który roznosi pasożyty. Obecność może nie ujawniać się przez długi czas, a w tym czasie robaki rozprzestrzeniają się w układzie krwionośnym powodując niedrożność.

#2 Hipertrichoza

choroby (3)
Potocznie nazywana syndromem wilkołaka. Jest to jeden z najrzadszych błędów genetycznych na świecie i choć źródło zostało zidentyfikowane, lekarze nadal nie widzą, jak z nim walczyć. Od czasów średniowiecza zarejestrowano tylko 50 takich przypadków. Choroba powoduje, że część ciała lub całe ciało pokryte jest gęstym owłosieniem. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Stan ten nie ma nic wspólnego ze zmianami hormonalnymi.

W XIX i XX wieku osoby cierpiące na tę chorobę, często znajdowały zatrudnienie w cyrku.

#3 Porfirie

choroby (4)
Syndrom wampira. Choroba powodowana jest przez zaburzenia działania enzymów, co prowadzi do nagromadzenia się porfiryny w różnych częściach ciała. Chorzy cierpią na nadwrażliwość na światło, zmiany umysłowe, kruchość skóry, paraliże, zmiany skórne i pęcherze spowodowane promieniami słonecznymi.. Osoba cierpiąca na porfirie nie ma potrzeby spożywania krwi. Najbardziej znaną osoba cierpiącą na tą chorobę był Vincent Van Gogh.

#4 Mikrocefalia

choroby (5)
Czyli małogłowie. Istnieje szeroka definicja tego neurorozwojowego zaburzenia. Ponieważ funkcjonowanie mózgu jest zaburzone, średnia długość życia jest znacznie krótsza. Przyczyn chorób jest wiele. Mogą one być genetyczne lub też nie.

#5 Postępujące zapalenie mięśni

choroby (6)
Syndrom posągu. Jest to straszna deformacja struktury kostnej człowieka. Mięśnie i tkanki łączne jak ścięgna i więzadła przylagają do kości. To powoduje paraliż korpusu. Szacuje się, że na tę chorobę genetyczną, cierpią osoby dotknięte nowotworem, gdyż w ich ciele znaleziono nietypowe guzy. Choroba zatrzymuje rozrost kość i jest nieuleczalna.

#6 Zespół Cotarda

choroby (7)
Jest to choroba psychiczna, w której cierpiący są przekonani, że nie żyją, więc w związku z tym nie mogą umrzeć ponownie. U chorych często występuje zmniejszona wrażliwość na ból i przekonanie, że ich ciała gniją w ziemi. W tym przypadku leczenie farmakologiczne jest skuteczne, w ciężkich przypadkach terapia elektrowstrząsami daje pożądane efekty.

#7 Hyperdoncja

choroby (9)
Jest to zaburzenie rozwojowe, które polega na obecności dodatkowych zębów. Najbardziej znanym przypadkiem jest 17-letni Ashik Gavai, któremu lekarze usunęli 232 zęby, a sam nastolatek spędził 7 godzin na krześle dentystycznym.

#8 Progeria

choroby (1)

Przyspieszone starzenie się. Jest to niezwykle rzadka choroba genetyczna, która objawia się już w bardzo młodym wieku. Dzieci zaczynają łysieć, mają niedowagę, niski wzrost i nieproporcjonalną głowę. Średnia życia wynosi 13 lat. Choroba jest nieuleczalna i niemożliwa do spowolnienia. Na całym świecie odnotowano 40 przypadków.

#9 Epidermodysplasia verruciformis

choroby (8)
Choroba drzewa. Przyczyną jest wysoka podatność na zakażenia skóry wirusem HPV co prowadzi do niekontrolowanego rozrostu ciała, które przypomina korę drzewa. Nie ma oficjalnego sposobu leczenia. W celu powstrzymania postępu choroby niezbędne są systematyczne operacje.

Polecane

Może Cię zainteresować