×

20-miesięczne dziecko oddane do okna życia. Matka została rozpoznana przez policję

<a href=Pixabay">

Pixabay

20-miesięczne dziecko oddane do okna życia razem z karteczką zawierającą datę urodzenia oraz imię. Na miejscu pojawiło się pogotowie i policja.

Okno życia w Bydgoszczy

Do zdarzenia doszło 26 stycznia wieczorem. Alarm zamontowany w Oknie życia włączył się o godz. 18.50. Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji, które się nim opiekują znalazły w nim 20-miesięcznego chłopczyka. Na miejsce zgodnie z przyjętą procedurą pojawiła się policja oraz pogotowie. Dziecko trafiło do szpitala i przeprowadzono badania.

Chłopiec jest zdrowy i wszystko z nim w porządku. Teraz trafi do ośrodka adopcyjnego i będzie czekał na nowych rodziców. Znaleziono przy nim karteczkę z imieniem oraz datą urodzin. Ułatwiło to funkcjonariuszom pracę.

Dane personalne ułatwiły dotarcie do matki

Ustalenie tożsamości matki to wyłącznie formalność i było nad wyraz proste. Jak wyjaśnia podkom. Lidia Kowalska z biura prasowego bydgoskiej policji:

Chłopiec miał karteczkę z imieniem i datą urodzenia. Wystarczyła wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, aby ustalić dane matki i miejsce zamieszkania. Z kolei matka chłopca zniknęła. Okno to miejsce, gdzie każda matka może zostawić noworodka bez żadnych konsekwencji. Nasze poszukiwania i postępowanie w tej sprawie było formalnością.

<a href=Twitter">

Twitter

W takiej sytuacji sąd w pierwszej kolejności podejmuje działania nakierowane na dobro dziecka, czyli zapewnienie mu bieżącej opieki.  Jak powiedział Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Bydgoszczy:

To o tyle niestandardowy przypadek, że dziecku umieszczono kartkę z jego imieniem i datą urodzenia, więc podjęte działania pozwoliły na ustalenie jego danych personalnych. Niezależnie od tego, podjęte są przez sąd z urzędu działania w kierunku pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej. Gdy pozbawienie władzy rodzicielskiej stałoby się prawomocne, wówczas w pierwszej kolejności znów kierując się dobrem dziecka zgłoszone zostaje ono przez sąd do ośrodka adopcyjnego.

Ratowanie porzuconych dzieci

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie go w nim. Idea systemowej ochrony podrzutków stosuje się od średniowiecza. Najstarsze zachowane okno życia pochodzi z 1198 i znajduje się w Rzymie przy powstałym z inicjatywy papieża Innocentego III szpitalu Ducha Świętego. W Polsce pierwsza tego typu inicjatywa pojawiła się w 2006 roku w Krakowie i jest finansowane przez Caritas. Od tego czasu ich liczba wzrosła do 67 w całym kraju i uratowano w nim ponad 100 dzieci.  

20-miesięczny chłopczyk trafi do ośrodka Adopcyjnego Caritas Diecezji Bydgoskiej im. św. Jana Pawła II. Nie ustalono co się stało z jego matką.

<a href=Pixabay">

Pixabay

<a href=Wikipedia">

Wikipedia

Źródła: tvn24.pl, www.radiopik.pl, www.radiopik.pl, expressbydgoski.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Wikipedia

Może Cię zainteresować