×

Siostry znalazły kolejne dziecko w Oknie Życia. Wcale nie był to noworodek

Trzymiesięczny chłopczyk został znaleziony w Bydgoskim oknie życia. W poniedziałek 21 listopada ok. godziny 13:30 policja otrzymała zgłoszenie od sióstr klarysek o odnalezionym dziecka. Maluszek po wypisaniu ze szpitala trafi do pogotowia rodzinnego.

Trzymiesięczny chłopczyk w Bydgoskim oknie życia.

W poniedziałkowe wczesne popołudnie odezwał się alarm w oknie życia u sióstr klarysek przy ulicy Gdańskiej 56 w Bydgoszczy. W specjalnie przygotowanym miejscu siostra dyżurująca odnalazła ślicznego małego chłopczyka. Policja otrzymała informacje o godzinie 13:30.

Otrzymaliśmy informację, że do „Okna życia” został przyniesiony 3-miesięczny chłopczyk. Dziecko zostało przewiezione do szpitala na badania

– przekazała kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Według procedur w takich wypadkach chłopczyk trafił do szpitala. Na oddziale neonatologicznym, przejdzie wszystkie wymagane badania. Niemowlę jest w stanie dobrym. Siostry klaryski zawiadomiły także Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy. Trzymiesięczny chłopczyk w Bydgoskim oknie życia to pierwsza taka sytuacja od trzech lat.

20-miesięczne dziecko oddane do okna życia
Wikipedia

Dalsze losy 3-miesiecznego chłopca.

W rozmowie z Radiem PiK, dyrektor Caritas diecezji bydgoskiej, ks. Wojciech Przybyła poinformował o dalszych losach 3-miesięcznego chłopca:

Na początek pogotowie przekazuje dziecko do szpitala, powiadamiamy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, i przy udziale naszego ośrodka adopcyjnego rozpoczynają się stosowne procedury

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy wystąpi także do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka, oraz o nadanie chłopczykowi tożsamości m.in. nr PESEL.

Jeżeli dziecko będzie gotowe do wypisu, to wówczas musimy je zabezpieczyć (…) Wskazujemy wówczas rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego, w której dziecko pozostanie do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej.

– wyjaśnia Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w rozmowie z TOK FM.

Bezpieczna przystań dla niechcianych dzieci.

Przyklasztorne „Okno życia” przy ul. Gdańskiej 56 powstało z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej. Powołano je 13 lat temu a opiekę nad nim sprawują siostry klaryski. Ostatni raz, podobna sytuacja miała miejsce w styczniu 2020 roku. Wtedy pozostawiono tam 20-miesięcznego chłopca. Na przestrzeni lat w bydgoskim oknie życia pozostawiono czworo dzieci.

„Okna Życia” pozwalają rodzicom, którzy nie chcą lub nie mogą dłużej opiekować się swoim dzieckiem, pozostawić je tam całkiem anonimowo. To bezpieczne miejsce, siostry czuwają cały rok, aby w razie potrzeby podjąć natychmiastową opiekę nad maleństwem.

Źródła: tvn24.pl, miasta.tokfm.pl, www.eska.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij