×

13 dziwnych muzeów z całego świata, które koniecznie musisz odwiedzić

Gdy mówimy o muzeach, najczęściej myślimy o licznych kolekcjach obrazów oraz rzeźb. Jednak na świecie jest kilka miejsc, w których znajdują się ekspozycje zawierające naprawdę dziwne rzeczy. W Rosji możemy trafić na muzeum obrządków pogrzebowych, w Turcji – kobiecych włosów, a w Korei Południowej – muzeum miłości. Będąc, w którymś z poniższych 13 miejsc warto wybrać się to tych nietypowych muzeów.

Muzeum Kultury Pogrzebowej, Rosja

Będąc w Nowosybirsku warto wybrać się do muzeum, w którym można podziwiać historię różnych obrządków pogrzebowych. Muzeum zostało otwarte w 2012 roku, a ekspozycja zawiera urny, trumny, mumie itp. Wystawa zawiera również rodzaje ubrań pogrzebowych oraz przedmiotów, które chowa się razem ze zmarłym.

#2 Muzeum Włosów, Avanos, Turcja

Muzeum włosów zostało założone w 1979 roku przez handlarza ceramiki Cheza Galip’a. Początkowo niewielka kolekcja, z czasem zaczęła się rozrastać, aż osiągnęła liczbę 16 tysięcy sztuk. Pukle kobiecych włosów znajdują się w niewielkiej jaskini pod sklepem, w którym założyciel muzeum sprzedawał swoje wyroby z ceramiki. Jednym to miejsce przeraża, innych wabi swoją nietypowością.

#3 Muzeum Złej Sztuki, USA

Tak, dobrze przeczytałeś – to muzeum składa się z kolekcji obrazów, które są tak złe, że musiały zostać umieszczone na wystawie! Prywatne muzeum założono w 1994 roku, a ekspozycja składa się z blisko 600 niedocenionych i szkaradnych obrazów.

#4 Muzeum Lalek i Kukiełek, USA

Niektórych to niezwykłe muzeum może przerazić. Setki kukiełek oraz lalek znajduje się w Fort Mitchell w Kentucky w największym muzeum tego typu. Wszystko zaczęło w 1910 roku od prywatnej kolekcji kukieł.

#5 Podwodne Muzeum Cancun, Meksyk

Na dnie Morza Karaibskiego można podziwiać podwodne muzeum, złożone z ponad 500 posągów. Rzeźby wyszły spod ręki brytyjskiego artysty Jasona deCaires’a Taylor’a. Wystawę można podziwiać przez maskę do nurkowania lub podczas specjalnego rejsu w łódkach ze szklanym dnem. Rzeźby znajdują się w tym miejscu, ponieważ instalacja ma zwrócić uwagę na problem ochrony raf koralowych. Wszystkie posągi wykonane zostały z materiałów, które pomagają roślinności morskiej na naturalne osadzenie się na eksoponatach.

#6 Muzeum Zupek Chińskich, Japonia

To szybkie danie, które złożone jest głównie z chińskiego makaronu, jest dość mało wyrafinowaną potrawą, dlatego fakt, że istnieje takie muzeum może zaskoczyć. W Yokohamie można zobaczyć wystawę setek opakowań i etykiet zupek chińskich, które tak naprawdę zostały wynalezione w Japonii. Oprócz produktów, w muzeum można obejrzeć filmy ukazujące proces powstawania zupki oraz spoty reklamowe. Jedno jest pewne, od takiej ekspozycji z pewnością można zgłodnieć!

#7 Muzeum Wampirów, Francja

Francja większości z nas kojarzy się z bagietkami, winem i dobrym serem. Oprócz tego warto wiedzieć, że w Les Lilas znajduje się muzeum poświęcone wampirom. Prywatna kolekcja zawiera figury, kostiumy oraz inne przedmioty, przypominające wystrój wampirzego zamku.

#8 Plastinarium, Niemcy

Jeśli pominąłeś zajęcia z biologii i chcesz nadrobić zaległości dotyczące anatomii, to z pewnością powinieneś odwiedzić to muzeum. Jest to największa ekspozycja zawierająca rzeźby wszystkich rodzajów ludzkiego ciała oraz zwierząt.

#9 Muzeum Toalet, Południowa Korea

Ilu jest ludzi na świecie, tyle jest fascynacji różną tematyką. Niektórzy uwielbiają tematykę, wręcz trywialną, dlatego też w Korei Południowej znajduje się muzeum toalet, w którym znajdziemy posągi związane z wizytami w toaletach, a także inne eksponaty kojarzone z opróżnianiem.

#10 Muzeum Drutu Kolczastego, Kansas, USA

Mogłoby się wydawać, że jest mało chętnych, aby odwiedzić ekspozycję stworzoną z drutu kolczastego. Okazuje się jednak, że do Kansas przyjeżdża tysiące turystów, którzy chcą poznać historię oraz rodzaje drutów.

#11 Muzeum Królików, USA

Muzeum znajdujące się w Pasadenie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa, za największą kolekcję królików. Wystawa składa się z ponad 34 tysięcy zabawek z wizerunkiem tego zwierzęcia. W budynku znajduje się również mini zoo.

#12 Muzeum Miłości, Korea Południowa

To muzeum można odwiedzać w parach, grupach, a nawet jeśli jest się singlem. Najważniejsza jest miłość oraz to jak można ją uprawiać. „Love Land” bo tak właśnie nazywa się to miejsce, to istna kraina miłości. Muzeum znajduje się na wyspie Jeju, a dostęp do niego mają osoby powyżej 18. roku życia.

#12 Muzeum Szpiegów, USA

Jak tylko przekroczysz próg tego miejsca, od razu zaczniesz nucić główną melodię z Jamesa Bonda. To miejsce zawiera prawdziwe jak i fikcyjne eksponaty, dotyczące szpiegów. Samochody, ukryte kamery, śmiercionośny scyzoryk schowany w bucie – to tylko niektóre przedmioty, które można podziwiać w tym muzeum.

#13 Muzeum Tanich Win, Szklarka Poręba

To prywatne muzeum powstało w 2003 roku i znajduje się w budynku Chaty Walońskiej w Szklarskiej Porębie. Można tu znaleźć ponad 100 butelek tanich win oraz kilkaset etykiet. Część ekspozycji jest darem od aktora i satyryka Stefana Friedmanna.

Może Cię zainteresować

zamknij