×

10 fascynujących i jednocześnie przerażających chorób, o których nie dowiesz się w żadnej szkole

Wydawać by się mogło, że choroby nie mają żadnych tajemnic przed współczesną medycyną. Być może tak, ale niektóre z nich są tak rzadkie, że lekarze nie są w stanie rozwikłać ich zagadkowych przyczyn, a tym samym pomóc pacjentowi.

Oto 10 zagadkowych chorób, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia:

1. Syndrom X

choroby-10

Tym terminem została określony Brooke Greenberg, która zasadniczo nie był w stanie się starzeć. Żyła 20 lat, ale ważyła tylko 6 kilogramów. Jej zdolności umysłowe zdiagnozowano na takim samym poziomie jak rocznego dziecka.

Jednak to, co zafascynowało naukowców, to fakt, że jej części ciała rosły w różnym tempie. Choć nadal miała mleczne zęby, jej kości były jak u 10-letniego dziecka.

2. Analgezja wrodzona

Czyli wrodzona obojętność na ból z anhydrozą. Wyobraźcie sobie, że nic nie czujecie. Ciepło, zimno czy ból – wszystko staje się tym samym. Nie czujecie nawet, że musicie iść do toalety. Pocenie się nie jest w zasadzie możliwe, bo organizm nie jest w stanie wyczuć przegrzania. Brzmi przerażająco.

3. Przypadek Nicky Freeman

Nicky ma wszystkie atrybuty fizyczne 10-latka, choć w rzeczywistości ma 40 lat. Co cztery lata starzeje się o rok, a lekarze nigdy nie przypuszczali, że będzie żył tak długo.

Nicky urodził się miesiąc później z wodogłowiem. Mężczyzna jest niewidomy, a w pewnym momencie swojego życia nie mógł poradzić sobie z głośnymi dźwiękami i przestał mówić w młodym wieku.

4. Apotemnofilia

BIID można dosłownie tłumaczyć jako zaburzenie tożsamości integralności ciała. Zasadniczo ktoś pozornie zdrowy żyje w przeświadczeniu, że część jego ciała nie pasuje do reszty. Takie osoby często mają ochotę amputować zdrową kończynę, jednak objawia się to na różne sposoby. Jedna kobieta celowo się oślepiła.

5. Postępujące kostniejące zapalenie mięśni

Wyobraź sobie, że twoje tkanki mięśniowe stają się kośćmi. W zasadzie tak dzieje się w przypadku chorej osoby. Więzadła i ścięgna zamieniają się w kości, a stawy są trwale zamrożone.

6. Urojona kończyna

Osoby po amputacji mają wrażenie, że kończyna nadal istnieje. Na domiar złego, wyimaginowana kończyna może sprawiać fizyczny ból osobie cierpiącej na to zaburzenie.

7. Zespół Capgrasa

Wszyscy wiemy, jak daleko może sięgać nasza wyobraźnia, ale kiedy wydaje ci się, że wszyscy wokół ciebie to oszuści, może wydać się to przerażające. Zespół Capgrasa zazwyczaj pojawia się u osób z demencją lub urazami mózgu.

8. Zespół obcej ręki

Choć często naśladowany w kabaretach, jest czymś dziwnym. Jedna ręka działa zupełnie niezależnie od drugiej. Osoba z tym zespołem nie jest w stanie jej kontrolować.

9. Śmiertelna bezsenność

Pacjenci mający problemy ze snem skarżą się na halucynacje i często majaczą. Osoby, które zostały zdiagnozowane zazwyczaj umierają kilka miesięcy później.

10. Dystrofia mięśniowa

Marzenie bodybuilderów. Objawia się obniżoną zawartością tłuszczu i zwiększeniem rozmiaru mięśni. Nie istnieją żadne realne, znane problemy zdrowotne związane z tą chorobą.

Polecane

Może Cię zainteresować