×

10 imion, które kiedyś należały do najbardziej popularnych. Nie mają nic wspólnego z tymi aktualnymi

W latach pięćdziesiątych świat wyglądał inaczej – a skąd to wiemy? Od naszych dziadków, którzy raczą nas historiami z tej epoki co jakiś czas i dają do zrozumienia, że było lepiej. Czyściej. Spokojniej, a i dzieci jakieś grzeczniejsze. I właśnie na tym ostatnim skupimy się najbardziej.

Jak na imię mają Wasi rodzice, znajomi urodzeni w latach pięćdziesiątych? Dowiedz się, co kiedyś było modne.

1. Jan

Imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza 'Jahwe jest łaskawy'. Bardzo popularne we wszystkich chrześcijańskich państwach. Według statystyk zebranych do 2004 roku to imię w Polsce ma ponad 690 000 mężczyzn. Może wśród nich są Twoi bliscy?

2. Stanisław

Na pewno wielu dziadków nosi właśnie to imię. Nam kojarzy się z sympatycznym panem, który zawsze jest miły i wie, jak się zachować i co powiedzieć. W dzisiejszych czasach to niespotykany wybór, a pomyśleć, że jeszcze 60 lat temu święcił triumfy popularności.

Two weeks old

3. Jerzy

To imię należy do mężczyzny, który jest duszą towarzystwa i najchętniej cały czas organizowałby grille na swojej pracowniczej działce na obrzeżach miasta. Kiedyś co drugi chłopak w klasie nosił właśnie to imię.

4. Zofia

W latach 50. tak popularne jak dziś Julia lub Zuzanna. Imię należy do kobiety, która jest wrażliwa na krzywdę innych, ale i dobrze wie, jak wykorzystać swoje walory, aby spodobać się mężczyznom. Nie sposób przejść obok niej obojętnie, mimo że ma już wnuki.

Christmas 1957

5. Andrzej

Gdy słyszy się to imię, od razu oczyma wyobraźni kreśli nam się mężczyzna z pokaźnym wąsem, który na każdym rodzinnym spotkaniu siedzi w otoczeniu pięknych pań (pewnie są to Zofie i Tereski), które spijają każde słowo z jego ust. Taki to miał dobrze!

6. Krystyna

W dzisiejszych czasach ciężko spotkać małą Krysię, ale kiedyś to było bardzo popularne imię (Agnieszka Chylińska nadała swojej córeczce takie imię, na cześć swojej mamy). Może warto cofnąć się do tych lat, aby nasze dziecko miało oryginalne imię?

After bath

7. Maria

Było popularne w latach 50., ale i obecnie można spotkać się z uroczymi Marysiami. To imię należy do spokojnej i empatycznej osoby, dla której liczy się rodzina i jej dobra. Zawsze w cieniu. Dba o ognisko domowe i swoich najbliższych.

8. Teresa

Nie lubi się wysilać w pracy i ceni sobie życie bez kłótni. Przez to, że nie lubi towarzystwa, uważa się ją za niemiłą. Traci przy pierwszym spotkaniu, ale można ją pokochać, gdy się ją lepiej pozna.

Stevo, Grandpa & Todd 3 July 1960

9. Elżbieta

No przyznajcie, że na pewno macie w swoim otoczeniu panią Elżunię, czyż nie? Kobieta o złotym sercu, która wie, jak zadbać o gości i robić dokładkę jedzenia, nawet jeśli wszyscy są już najedzeni.

10. Janina

Konkretna i stanowcza babka, która wie, czego chce od życia. Imię, które pasuje do osoby kierującej ludźmi. Janina na prezydenta! ?

1958 Kalvsnäs

Polecane

Może Cię zainteresować