×

Powitania nie wszędzie są takie same. Nie uwierzysz, jak witają się ludzie w różnych zakątkach świata

Powitania różnią się w zależności od tego, gdzie żyjemy. Na świecie istnieje wiele różnych kultur, a codzienne, wydawać by się mogło zwykłe czynności czy gesty mogą znacznie się od siebie różnić lub mieć całkowicie inne znaczenie. To w jaki sposób się witamy świadczy o naszym szacunku lub jego braku do drugiej osoby. Warto więc poznać zwyczaje innych kultur.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 14 różnych, powitalnych zachowań z całego świata. Zwróć uwagę, że wszystkie bardzo różnią się od naszego zwyczaju, jakim jest chociażby tradycyjny uścisk dłoni!

Filipiny

mano po
© doc obee/flickr.com

Podczas powitania Filipińczycy wykonują piękny gest zwany Mano. Chwytają dłoń starszej osoby i delikatnym ruchem przykładają ją sobie do czoła. Gest ma na celu okazanie szacunku dla starszych.

Japonia

Japończycy witają się ukłonem. W zależności od sytuacji, długość trwania ukłonu i kąt pochylenia może się zmieniać.

Indie

Ludzie w Indiach w geście powitania wypowiadają słowo „Namaste”, podnoszą ręce na wysokość klatki piersiowej, łączą dłonie i kierują palce ku górze.

Tajlandia

Podobnie jak w przypadku Indian, tajskie powitanie zwane wai przypomina gest modlitewny, któremu towarzyszy lekkie pochylenie tułowia.

Francja

Według francuskiego zwyczaju, ludzie w geście powitania całują się w policzek.

Nowa Zelandia

Ludzie mieszkający w Nowej Zelandii witają się tradycyjnym dla nich gestem – stykają się czołami i nosami jednocześnie.

Botswana

W Botswanie, aby prawidłowo kogoś pozdrowić ludzie wykonują serię prostych ruchów. Wyciągają prawą rękę, podczas gdy kładą swoją lewą rękę na swoim prawym łokciu. Podają dłoń drugiej osobie. Zaczynają przy tym od kciuka, a następnie całej dłoni, po czym wracają do pierwotnej pozycji. W trakcie uścisku wypowiadają słowa „Lae Kae?”- odpowiednik słów „Jak się czujesz?”

Mongolia

Goście w Mongolii otrzymują hadę (uroczysty szalik) jako dar. Przekazanie go odbywa się przy użyciu obu rąk jednocześnie.

Arabia Saudyjska

W Arabii Saudyjskiej na powitanie wszyscy używają zwrotu „salam alejkum”, czyli „pokój Wam”. Zwykle tym słowom towarzyszy „nosowy pocałunek” i objęcie ramienia drugiej osoby, podczas gdy ona obejmuje ramię przeciwne.

Tuwalu

Mieszkańcy Tuwalu w geście powitania biorą głęboki wdech jednocześnie naciskając przy tym oba policzki.

Grecja

Grecy przy powitaniu klepią po plecach lub ramieniu znajomej osoby.

Kenia

Wojownicy z plemienia Masajów w Kenii witają nowych gości tańcem. Tworzą wtedy specjalny krąg i konkurują między sobą, aby zdecydować kto z nich skacze najwyżej.

Malezja

Malejczycy zazwyczaj obejmują dłoń drugiej osoby obiema dłońmi, a następnie umieszczają je na sercu.

Tybet

Tybetańczycy w geście powitania wysuwają delikatnie język, aby pokazać, że nie są reinkarnacją bezlitosnego, tybetańskiego króla żyjącego w IX wieku, który miał notorycznie czarny język.

Może Cię zainteresować