×

5 domowych problemów, które rozwiążesz przy użyciu… octu! O wielu z nich słyszę pierwszy raz

Domowe porządki dotyczą każdego, jednak większość z nas zdecydowanie za nimi nie przepada, szczególnie, gdy mamy naprawdę sporo do zrobienia. W takim przypadku nie możemy zapomnieć o właściwościach octu, który, jak się okazuje, sprawdza się doskonale nie tylko i wyłącznie w kulinari – to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nie zapominajmy, że jest to ciesz, która jest tania i obecna niemal w każdym domu.

Oto tylko kilka z wielu zastosowań tego „magicznego środka”, o których warto wiedzieć.

1. Wyczyścisz buty

zastosowanie-octu-1

Skórzane buty nie będą już tak piękne jak kiedyś, gdy są stare i zniszczone. Wypoleruj je przy użyciu jednej szklanki wody i 1/3 szklanki octu. Dzięki tej mieszance odzyskają swój dawny blask!

2. Umyjesz okna bez pozostawiania smug

zastosowanie-octu-2

Wykorzystaj do tego mieszankę octu z wodą w stosunku 50 do 50. Dodaj kilka kropli soku z cytryny, aby pozostawić na oknach przyjemny, świeży zapach. Za wszystko zapłacisz znacznie mniej niż za drogie, sklepowe produkty do tego przeznaczone.

Wskazówka: Spróbuj użyć gazety do czyszczenia szyby, zamiast papierowego ręcznika lub ścierki. Brzmi to dziwnie, ale w ten sposób znacznie ograniczysz smugi na szklanych powierzchniach.

3. Pozbędziesz się chwastów

zastosowanie-octu-3

Na Twoim przydomowym podjeździe zaczynasz dostrzegać chwasty? Wylej na nie ocet i upewnij się, czy przedostał się do ich korzeni. Już następnego dnia powinieneś dostrzec tam gnijące chwasty. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż używanie chemikaliów do tego przeznaczonych, zwłaszcza, jeśli masz zwierzęta lub dzieci, które często wychodzą na podwórko.

4. Wyczyścisz klawiaturę

zastosowanie-octu-4

Podczas, gdy komputer jest wyłączony, wyczyść klawiaturę nawilżoną octem szmatką. W przypadku trudno dostępnych miejsc, namocz patyczki, którymi dostaniesz się w praktycznie każdy zakamarek znajdujący się na klawiaturze.

5. Zdezynfekuj zmywarkę

zastosowanie-octu-5

Zmywarkę również należy czyścić. Wypełnij miejsce przeznaczone na środki czyszczące octem, wyciągnij stojak na naczynia i uruchom zmywarkę ustawiając ją na normalny cykl. Ocet wyczyści i zdezynfekuje urządzenie bez wykorzystywania dodatkowych chemikaliów.

Może Cię zainteresować

zamknij