×

Pożary w dwóch lokalach wyborczych. Konieczne było ich przeniesienie w inne miejsce

Zakłócanie ciszy wyborczej 2019. W całym kraju do tej pory odnotowano około 64 naruszeń ciszy wyborczej. Dewastowano i uszkadzano m.in. ogłoszenia wyborcze. Jednak to zaledwie początek. Okazuje się, że w niektórych miejscach wciąż promowano też niektórych kandydatów. Ponadto, kilka razy podano wyniki sondaży opinii publicznej. Z kolei w dwóch lokalach wyborczych doszło do pożarów. Na szczęście niegroźnych.

Zakłócanie ciszy wyborczej 2019 informacje przewodniczącego PKW, Wiesława Kozielewicza

Przewodniczący PKW, Wiesław Kozielewicz, w rozmowie z mediami poinformował, że rozpoczęcie głosowania odbyło się bez żadnych opóźnień.

Rozpoczęcie głosowania odbyło się bez przeszkód. W żadnym z 27 415 lokali nie było opóźnień. Zdarzają się incydenty wyborcze takie jak zdarzenia losowe i zachowania osób oraz wyborców, które naruszają przepisy prawa wyborczego lub karnego

Jednak doszło do kilkudziesięciu naruszeń ciszy wyborczej. Do tej pory odnotowano ich około 64. Najwięcej z nich było w Białymstoku, czyli aż 15 oraz w Szczecinie – 10. Wiesław Kozielewicz zdradził więcej informacji na ten temat:

W całym kraju odnotowano 64 zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej. Najwięcej takich zdarzeń było w Białymstoku i Szczecinie. Dotyczyły one głównie usuwania i uszkadzania ogłoszeń wyborczych

Zakłócanie ciszy wyborczej 2019

Zakłócanie ciszy wyborczej 2019: Doszło także do agitacji oraz podania wyników sondaży opinii publicznej!

Co więcej, ujawniono także 12 przypadków agitacji, która polegała na umieszczaniu materiałów wyborczych. Takich zdarzeń najwięcej było w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Katowicach. Doszło do niej w internecie – w takim przypadku odnotowano aż 13 takich zdarzeń. Agitacji w innych formach odnotowano aż 45. Co więcej, aż 3 razy podano wyniki sondaży opinii publicznej. Wiesław Kozielewicz zdradził, że podejrzenie o popełnieniu przestępstwa zgłosił jeden z wyborców.

Zakłócanie ciszy wyborczej

Dwa pożary w lokalach wyborczych

Okazuje się również, że w dwóch budynkach, w których znajdowały się lokale wyborcze, doszło do pożarów. W gminie Szubin doszło do zadymienia jednego z pomieszczeń. Po przerwie technicznej lokal przeniesiono do innej sali. Z kolei w Łowczy, w województwie lubelskim, wybuchł piec.

Miejmy nadzieję, że podobne sytuacje już się dzisiaj nie powtórzą…

Może Cię zainteresować

zamknij