×

Wyciek arkuszy CKE z matury 2021? Po sieci krąży niepokojąca wiadomość

Wyciek arkuszy CKE z pewnością byłby wybawieniem dla wielu uczniów, którzy ze względu na epidemię COVID-19 nie zdołali odpowiednio się przygotować do egzaminu. Dzisiaj maturzyści zdawali język polski, jutro będą musieli stawić czoła królowej wszystkich nauk, czyli matematyce. Znajomość zadań na pewno byłaby dla nich sporym ułatwieniem. Ale czy faktycznie doszło do ich ujawnienia przed rozpoczęciem matur?

Matura 2021

Dziś uczniowie klas maturalnych w całej Polsce przystąpili do egzaminu dojrzałości. Młodzi ludzie musieli zmierzyć się z arkuszem zadań z języka polskiego, na którego końcu czekało ich napisanie rozprawki. W tym roku możliwe do wyboru tematy dotyczyły lektur tj. „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta. Niedługo po rozpoczęciu egzaminu, w sieci pojawiły się informacje, mówiące o tym, że mogło dojść do wycieku arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Czy to możliwe?

Okazuje się, że tak, bowiem w wybranych regionach Polski jeszcze przed rozpoczęciem matury z języka polskiego, wyszukiwano w sieci hasła, które później znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym. Jak podaje Super Express, do wycieku mogło dojść przede wszystkim w województwie podlaskim. Zaledwie na dwie godziny przed egzaminem, w Internecie drastycznie wzrosła liczba zapytań związanych z motywem ambicji, który był jednym z trzech tematów wpracowania.

„Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.” – to stosunkowo łatwe zagadnienie, w porównaniu z tematami, które pojawiały się w latach ubiegłych.

Na razie brakuje oficjalnego potwierdzenia, że doszło do przecieku informacji. Sprawę musiałaby zbadać policja. W Internecie już od dłuższego czasu pojawiały się doniesienia o przeciekach oraz zdjęcia rzekomych arkuszy maturalnych, ale większość stanowiła fake newsy. Bardzo często zdarza się, że w sieci są publikowane archiwalne arkusze, w których za pomocą programów graficznych zmieniono datę. Nie brakuje osób, które usiłują zarabiać w ten sposób na zdesperowanych maturzystach, dlatego apelujemy o rozwagę.

Wyciek arkuszy CKE?

Każdego roku w okresie maturalnym pojawiają się doniesienia o wyciekach zadań, które pojawią się na maturze. Warto przestrzegać innych, aby nie wierzyli całkowicie w tego typu informacje i w żadnym razie nie przelewali pieniędzy. Do tej pory nie zdarzyło się jeszcze, aby przed egzaminem do Internetu trafiły oryginalne arkusze. Niemniej jednak, istnieją zadania, które przewijają się każdego roku i dlatego dobrze jest poświęcić im jak najwięcej uwagi podczas przygotowań.

Już jutro maturzyści będą musieli stawić czoła matematyce, która dla wielu osób stanowi największe wyzwanie. Z pewnością posiadanie arkusza z treścią tegorocznych zadań byłoby wielką pomocą dla osób, które nie zdołały się przygotować. Nie da się ukryć, że uczniowie szkół średnich to najwięksi poszkodowani nauczania zdalnego. Właśnie najstarsze roczniki młodzieży przez najdłuższy czas prowadziły naukę domową. Podczas gdy przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, chociaż okresowo mogli edukować się w szkołach, uczniowie techników, liceów i zawodówek byli zdani na naukę przed ekranem komputera.

5 maja odbędzie się matura z matematyki. Z kolei następnego dnia uczniowie będą rozwiązywać arkusze z języka angielskiego.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij