×

Hektolitry deszczu spadły na Australię! Zwiastuje on kolejny kataklizm

O deszcz w Australii modlili się ludzie na całym świecie. Dla kontynentu trawionego przez ogromne pożary od wileu miesięcy, deszcz miał być jedynym wybawieniem. Upragniony, ulewny deszcz w Australii w końcu się pojawił, a opady i burze według najnowszych prognoz, mają trwać co najmniej do poniedziałku. Ale służby już ostrzegają, że może to oznaczać kolejne kłopoty…

Ulewny deszcz w Australii

Po tygodniach bez kropli deszczu, niektóre tereny Australii zostały dosłownie zalane na skutek przechodzących przez kraj gwałtownych burz.

Według Sky News, miesięczny deszcz spadł na Melbourne w ciągu kilku godzin! Burza przechodzi teraz przez Nową Południową Walię.

Mieszkańcy stanu Wiktoria zgłaszali służbom gradobicie i opady deszczu tak gwałtowne, że spowodowały miejscowe podtopienia. W niektórych miejscach na metr kwadratowy spadło 66 litrów deszczu.

Pomoc prosto z nieba

Dla strażaków, opady ulewnego deszczu oznaczają nieocenioną pomoc. Według wstępnych informacji, burze pomogły ugasić aż 32 pożary buszu w Nowej Południowej Walii.

Dzięki wiatrowi, który towarzyszył przechodzącym burzom, znad Melbourne wreszcie zniknęły mgły z dymu, spowijające miasto i jego okolice. Właśnie z powodu „bardzo złej” jakości powietrza, opóźnione zostały mecze kwalifikacyjne Australian Open.

Prognozy dają nowe nadzieje

Według prognoz meteorologicznych, od 20 do 40 mm deszczu ma spaść na terenach rolniczych, od dawna trawionych przez susze. Choć to nadal niewiele, to największe opady deszczu od miesięcy! Dzięki nim, grunt będzie na tyle wilgotny, że spadnie ryzyko nowych pożarów.

Według synoptyków, w najbliższych dniach opadów możemy się spodziewać w Nowej Południowej Walii, Australijskim Terytorium Stołecznym i Queensland.

Australia powoli budzi się do życia!

Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Służby ostrzegają, by nie cieszyć się zbyt pochopnie. Australijczycy muszą być ostrożni.

Gwałtowne burze wraz z towarzyszącym im ulewnym deszczem i wiatrem, mogą przynieść wiele pożytku, ale też i szkody. Miejscowi urzędnicy ostrzegają: burze mogą wiązać się z ryzykiem upadku drzew i osunięć ziemi!

Dotychczasowe zagrożenie związane z pożarami, może się przerodzić w zagrożenie powodziami. Problemem jest również zredukowana przez ogień pokrywa wegetacyjna i wysoka koncentracja popiołu. W połączeniu z gwałtownymi opadami, może to oznaczać ryzyko powstawania lawin błotnych!

Ogromne straty

Jeden z wiodących australijskich banków oszacował straty spowodowane przez pożary na 3 miliardy 450 milionów dolarów amerykańskich (około 9 mld złotych). To ogromne straty materialne. Ale w zestawieniu z innymi danymi, znaczą niewiele…

W australijskich pożarach zginęło 28 osób. Ostatnią ofiarą był niosący pomoc strażak, przygnieciony przez upadające drzewo. Szacuje się, że życie w pożarach straciło ponad miliard zwierząt!

 

 

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować