×

Piękna, świecąca ścieżka rowerowa już w Polsce! Wygląda obłędnie

Jazda na rowerze bez wątpienia jest jednym z najbardziej ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska sposobów podróżowania przez ludzi.

Nowy pas ruchu dla rowerów, który możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej, powstał w Polsce. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w ciągu dnia jest „doładowywany” energią słoneczną, aby po zachodzie Słońca mógł świecić w ciemnościach pięknym, błękitnym kolorem i rozświetlać nam drogę.

Ścieżkę można znaleźć w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego w północnej części Polski. Została stworzona przez TPA Instytut Badań Technicznych Sp. z o.o. Droga rowerowa wykonana została ze specjalnego, syntetycznego materiału, który może dawać światło nawet do 10 godzin. Warunkiem jest pobierana przez cały dzień energia od naszej najjaśniejszej gwiazdy, czyli Słońca. Polacy zainspirowali się tym pomysłem w Holandii. Technologia jest jednak w naszym przypadku zupełnie inna.

Holenderska wersja ścieżki rowerowej wykorzystuje diody LED, podczas gdy nasza ścieżka jest w całości zależna od energii słonecznej.

Mamy nadzieję, że ten genialny pomysł naszych rodaków będzie realizowany również w innych krajach już w niedalekiej przyszłości.

Świecący odcinek naszej nowej ścieżki co prawda nie jest długi, ale pamiętajmy… to dopiero pierwszy taki eksperyment w Polsce. Myślicie, że sprawdzi się również w innych państwach?