×

Pokazała, co dzieje się w ciele dziecka, kiedy połknie baterię. Skutki są nieodwracalne

Dzieci są ciekawe świata i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Pytają, sprawdzają czy chwytają dosłownie wszystko, co mieści się w zasięgu ich wzroku. W związku z tym należy mieć się na baczności, bowiem małe przedmioty mogą stanowić dla ich zdrowia, a nawet życia ogromne niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczne potrafią być te, które swoim wyglądem przypominają coś apetycznego. Doskonałym tego przykładem jest chociażby bateria guzikowa, która może wyrządzić w organizmie człowieka straszne spustoszenie jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Położyła baterię guzikową na kawałku kurczaka

Sarah Hunstead jest pielęgniarką i założycielką portalu CPR Kids, gdzie przedstawia porady dotyczące pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Badaczka opublikowała w ostatnim czasie na swoim profilu wstrząsające zdjęcia, które pokazują, jak bardzo niebezpieczna potrafi być bateria guzikowa. Sarah położyła ją na kawałku surowego kurczaka, który ma być zastępstwem dla ludzkiego przełyku, i pozostawiła na zaledwie 4 godziny. Efekt końcowy miał uświadomić rodziców, jak bardzo niebezpieczne potrafi być połknięcie tego typu baterii przez dziecko.

Facebook/CPR Kids

Facebook/CPR Kids

Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania

W trakcie przeprowadzanego badania Hunstead zrobiła kilka zdjęć. Jedno z nich zostało zrobione po 30 minutach od momentu zetknięcia surowego mięsa z baterią, podczas gdy drugie po czterech godzinach eksperymentu. Takiego wyniku z pewnością się nie spodziewasz!

To naprawdę pokazuje, ile szkód może spowodować połknięcie baterii. Najważniejsze, to wiedzieć, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku, gdy dojdzie do nieszczęścia – podkreśla Sarah Hunstead

Facebook/CPR Kids

Facebook/CPR Kids

Pomysł na przeprowadzenie eksperymentu nie wziął się znikąd

Jak pokazują raporty światowych producentów baterii, w samej Australii co tydzień w szpitalach z powodu połknięcia baterii ląduje średnio czworo dzieci. Oczywiście najbardziej zagrożone są tutaj maleństwa w wieku do czterech lat. Dzieci, które nie do końca zdają sobie jeszcze sprawę z tego, do czego służy większość przedmiotów i chętnie wszystkiego próbują.

Wiele baterii guzikowych, których rozmiar nie przekracza wielkości monet, może wydawać się niewidoczna dla rodziców. Dzieci wyciągają baterie z urządzeń, w których one się znajdują, a wtedy do nieszczęścia nie potrzeba już wiele – zaznacza Sarah Hunstead

Co się stanie, kiedy bateria trafi do żołądka?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na to pytanie wcale nie była taka oczywista, bowiem wcześniejsze badania dotyczyły głównie baterii, które utknęły w przełyku. 22 maja 2019 roku w Kalifornii eksperci postanowili przeanalizować 68 przypadków połknięcia małych baterii przez dzieci. Jaki był efekt badań? Okazuje się, że aż w 60 procentach sprawdzonych przypadków odnotowano uszkodzenia śluzówki żołądka. Wniosek nasuwa się więc sam.

Widzieliśmy wiele uszkodzeń spowodowanych bateriami. Można je znaleźć w zabawkach, pilotach czy nawet w breloczkach. Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że może dojść do urazu, nawet gdy nie ma żadnych objawów. Aby ratować zdrowie dziecka lekarze powinni od razu usunąć połkniętą baterię zamiast pozwolić jej przejść przez układ pokarmowy – ostrzega dr Racha Khalaf z Children’s Hospital Colorado

Z połkniętą baterią nie ma żartów, czego dowodem jest przeprowadzony eksperyment. Kiedy już jednak do tego dojdzie, każda minuta jest na wagę złota. Jeśli więc tylko zorientujesz się, że Twoje dziecko mogło włożyć do buzi baterię i ją połknąć, natychmiast zabierz je do szpitala.

Może Cię zainteresować