×

13 przerażających faktów, które wyjaśnią Ci, czym jest paraliż senny

Czy kiedykolwiek czułeś się tak, jakby odwiedzała Cię podczas snu jakaś postać z przeszłości albo po prostu czułeś czyjąś obecność? Jeśli nie przeżyłeś czegoś takiego, jesteś szczęśliwcem.

Choć spotyka to niewiele osób, słyszy się dość dużo o tego typu przeżyciu, a cały proces z tym związany jest owiany tajemnicą. Eksperci dopiero zaczynają się zagłębiać w ten odległy dla nas temat i próbują dojść do tego, w jaki sposób dzieje się tak, że nasze ciało nie może się poruszyć, a my czujemy, że coś się na nas patrzy. Chcemy krzyknąć, ale nie możemy.

Mamy wrażenie, że nasze ciało jest sparaliżowane. To dość dziwne uczucie, które wywołuje w nas same negatywne emocje. Poznaj 13 faktów, które powinieneś poznać, jeśli chodzi o senny paraliż.

1. Masz wrażenie, jakbyś obudził się martwy.

Większość pacjentów mówi o tym samym odczuciu. Wiesz, że Twój umysł odbiera bodźce, ale Twoje ciało jest w pułapce – mówi Michael Breus psycholog kliniczny i członek Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.

1

2. Ten problem jest bardziej złożony niż niejeden najgorszy koszmar.

Gdy wejdziesz w głęboki sen REM, mózg tak jakby wyłącza mięśnie i dochodzi do ich rozluźnienia. Tym samym uniemożliwia to wykonanie jakichkolwiek ruchów. Osoba nie jest w stanie mówić i czuje bliżej nieokreślony ucisk w klatce piersiowej. Może to trwać od 20 sekund do kilku minut.

2

3. Dzieje się to, gdy się budzisz i zasypiasz.

3

4. Podczas paraliżu sennego można mieć halucynacje.

W przeciwieństwie do koszmarów lub świadomych snów, które występują, gdy oczy są zamknięte w fazie REM, te omamy występują w stanie pomiędzy snem a przebudzeniem, kiedy umysł jest czujny i oczy są otwarte. Prawdziwe halucynacje wzrokowe i słuchowe podczas paraliżu sennego są stosunkowo rzadkie, ale wielu pacjentów zgłasza uczucie czyjejś obecności w pokoju.

4

5. Nie możesz się tak po prostu wybudzić.

Niektórzy pacjenci twierdzą, że mogą poruszać palcami u stóp lub u rąk, co pomaga im wybudzić resztę ciała. Każdy szuka swojego sposobu na to, aby się obudzić, ale niestety Matki Natury oszukać nie można. Nie ma sposobu, aby skutecznie sobie z tym poradzić.

5

6. Paraliż senny jest zjawiskiem naturalnym i może się zdarzyć każdemu.

Za każdym razem, gdy idziesz spać, istnieje pewne ryzyko, że przejdziesz paraliż senny. Mówi się o tym, że w ciągu całego życia każdy z nas przez to przechodzi. Czasem można być tego nieświadomym.

6

Ale najczęściej występuje wśród młodzieży i osób z historią choroby psychicznej.

6a

7. To prawdopodobnie związane jest z zaburzeniami snu.

Według Breus’a, badania konsekwentnie pokazują, że im mniej snu masz, tym bardziej wyczerpany jesteś i tym większe jest prawdopodobieństwo, że doświadczysz paraliżu sennego i innych zaburzeń snu.

7

8. Więc teoretycznie wysypianie się może być sposobem na to, aby unikać paraliżu sennego.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo snu i nie robisz rzeczy, które pogarszają jakość snu (jak picie dużo lub jedzenie tuż przed snem). Breus sugeruje również, aby Twój partner sprawdził, czy podczas Twojego snu nie masz np. problemów z oddychaniem.

8

9. Jednak tak naprawdę ciężko wskazać konkretne przyczyny.

Stres, depresja, niektóre leki na receptę, a nawet geny mogą się do tego przyczynić, mówi Breus. Paraliż może wystąpić raz, kilka razy, a może nawet występować regularnie.

9

10. Ludzie starali się wyjaśnić to dziwne zjawisko od wieków.

Wzmianki na ten temat sięgają X wieku i występują w perskich tekstach medycznych. Pierwsze obserwacje kliniczne wykonane zostały przez holenderskiego lekarza w 1664 roku. Zdiagnozował on wówczas paraliż senny u 50-letniej kobiety.

10

11. Paraliż senny był częstym tematem, do którego odnosili się malarze.

Malarz Henry Fuseli mówił często, że czerpie inspiracje z nadprzyrodzonych doświadczeń sennych. Gremlin w tym przypadku może symbolizować uczucie ucisku w klatce piersiowej.

11

12. Ludzie, którzy mieli paraliż senny najczęściej myślą, że porwało ich UFO albo zostali opętani przez czarownice.

Różne legendy ludowe z całego świata próbują wyjaśnić znaczenie paraliżu sennego.

12

13. Jednakże, naprawdę nie ma żadnych dowodów na to, że paraliż senny mógł Cię zabić.

Badania wykazały, że paraliż senny nie jest niebezpieczny. Nie powoduje fizycznej szkody dla organizmu i nie doprowadzi do śmierci klinicznej. Jeśli spotka Cię to raz na jakiś czas, nie ma powodów do zmartwień. Udaj się do lekarza, jeśli zauważysz w tym wszystkim pewną regularność.

13

Czy ktoś z Was doświadczył czegoś podobnego? Jeśli tak, niech podzieli się swoim przeżyciem w komentarzu.

14a

Może Cię zainteresować