×

Choć wyglądają jak żywe istoty, tak naprawdę to rzeźby. Będziesz zaskoczony patrząc na nie z bliska

Ludzie są zdolni do tworzenia rzeczy doskonałych. Najlepszym tego dowodem są rzemieślnicy z różnych zakątków świata, których geniusz pozwala na stworzenie niesamowitych rzeźb wykonanych z marmuru, gliny lub brązu. Patrząc na te arcydzieła, ciężko uwierzyć, że zimny kamień może być tak podobny do ciepłego, żywego organizmu.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najpiękniejszych eksponatów różnych rzeźbiarzy. Są doskonałe w każdym calu!

'Pluton i Prozerpina' (marmur). Wysokość 295 cm. Galleria Borghese, Rzym. Gian Lorenzo Berniniego stworzył to dzieło, gdy miał 23 lata, a było to w 1621 roku.

„Stonowałem marmur i uczyniłem go miękkim jak wosk.”

'Skromność' Antonio Corradini. Marmur. 1752 roku Cappella Sansevero, Neapol. Rzeźba jest grobowym pomnikiem matki księcia Raimonda, która dała mu życie poświęcając swoje własne.

'Amor i Psyche'. Antonio Canova. Marmur. 1800/03. Wysokość 155 cm. Inna nazwa rzeźby to 'Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna'.

'Jestem piękny. Bramy do piekieł', Auguste Rodin, 1880.

Marmurowy pomnik na grobie Cimitero Monumentale di Staglieno, Genua. Został otwarty w 1851 roku. Jest znany z licznych zabytków wysoce artystycznych, mauzoleów i sarkofagów.

Większość rzeźb na cmentarzu Staglieno zostało wykonanych przez najwybitniejszych włoskich rzemieślników w 19 wieku: Santo Varni Giulio Monteverde, etc.

'Veiled Virgin', połowa XIX wieku. Wizerunek Matki Boskiej wyrzeźbionej z marmuru przez Giovanniego Strazza.

'Pietà watykańska', Michelangelo Buonarotti. Wysokość 174 cm. Bazylika Świętego Piotra, Watykan. Twórca miał 24 lata, gdy rzeźbił Matkę Boską i Jezusa z marmuru.

'Odmowa' (glina), Philippe Faraut, 2008. Philippe Faraut, rzeźbiarz i projektant mebli z wykształcenia rzeźbi w glinie, marmurze i brązie. Jest niekwestionowanym mistrzem rzeźby portretowej.

Błogosławiona Ludwika Albertoni (1474-1533). Pomnik grobowy w kościele San Francesco a Ripa w Rzymie. Twórcą jest Lorenzo Berniniego.

'Rozpacz', Jean-Joseph Perraud, 1868. Rzeźba jest wystawiona w Luwrze.

'Trzy Gracje', Antonio Canovy. Marmur. Wysokość 182 cm. Ca. 1813/16. Rzeźba znajduje się w Ermitażu w Petersburgu w Rosji.

Może Cię zainteresować