×

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Na którym miejscu jest Polska?

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie publikowany jest co roku. Jednak tym razem był on wyjątkowy, ponieważ specjaliści nie mogli zignorować wpływu pandemii koronawirusa na samopoczucie ludzi. Lider pozostał bez zmian, nie zmieniła się natomiast dość… opłakana pozycja Polski w zestawieniu.

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie

Gdzie żyje się najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy podróżując, surfując w sieci, czytając książki, oglądając filmy. Ponoć trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Niejednokrotnie zdarza się i tak, że nie doceniamy tego, co mamy. Ale trudno to zmienić, gdy widzimy zestawienia takie, jak to, przygotowywane co roku przez Instytut Gallupa. Badanie sponsoruje m.in. ONZ. Przeprowadzane jest w 149 krajach i to mieszkańcy sami mają ocenić, czy czują się szczęśliwi.

Pojawia się pytanie o to, czy da się właściwie zmierzyć szczęście. Wśród kryteriów znalazły się m.in. średnia długość życia, wsparcie społeczne, wolność osobista, produkt krajowy brutto (PKB) i poziom korupcji. Ale w raporcie “World Happiness Report” za rok 2020 wzięto też pod uwagę jedno szczególne kryterium: jak pandemia wpłynęła na życie ludzi. Ten fakt co prawda spowodował pewne roszady, ale nie zmienił pozycji lidera. Kto nim jest i jak wygląda czołówka rankingu?

Top 20 najszczęśliwszych państw

Królowa jest tylko jedna – chciałoby się powiedzieć, bo już od czterech lat na szczycie zestawienia jest niekwestionowany lider. To Finlandia. Warto podkreślić, że tytuł jest jak najbardziej zasłużony, ponieważ Finlandia świetnie radzi sobie z pandemią. Wśród 5,5 miliona mieszkańców koronawirusem zaraziło się tutaj do tej pory 72 tys. osób, z czego 808 zmarło.

W pierwszej dziesiątce rankingu zaszły jedynie niewielkie zmiany. Zaskoczeniem może być spadek pozycji Norwegii, z piątego na ósme miejsce. Awansowała natomiast Islandia i Niemcy, które w ostatnim roku przeskoczyły z 17 miejsca na siódme. Jedynym krajem spoza Europy, który załapał się do pierwszej dziesiątki, okazała się Nowa Zelandia.

Awans o cztery oczka odnotowały także Stany Zjednoczone. Z kolei Wielka Brytania spadła z 13 na 18 pozycję.

Tak wygląda „top 20” najszczęśliwszych krajów na świecie:

 1. Finlandia
 2. Islandia
 3. Dania
 4. Szwajcaria
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Niemcy
 8. Norwegia
 9. Nowa Zelandia
 10. Austria
 11. Izrael
 12. Australia
 13. Irlandia
 14. Stany Zjednoczone
 15. Kanada
 16. Czechy
 17. Belgia
 18. Wielka Brytania
 19. Tajwan
 20. Francja

Wśród dwudziestu najszczęśliwszych krajów na świecie niestety nie znajdziemy Polski. Nasz kraj znalazł się na 39 miejscu, za Kazachstanem, Maltą i Chile, ale przed Japonią, Brazylią i Serbią.

A waszym zdaniem, na które miejsce zasługuje Polska?

Fotografie: www.flickr.com

Polecane

Może Cię zainteresować