×

Najlepsze proszki do prania według UOKiK. Które wygrały w rankingu?

Każdy producent twierdzi, że to jego proszek jest najlepszy i usilnie próbuje przekonać do tego klientów. Mówi się, że dobre produkty nie potrzebują reklamy, ponieważ obronią się same. A jaka jest prawda? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił znaleźć najlepsze proszki do prania. Wyniki badań dla wielu mogą być zaskakujące.

10 proszków do prania białych tkanin

By wyłowić zwycięzcę, trzeba wcześniej porównać dostępne produkty. UOKiK postanowił zbadań 10 proszków do prania białych tkanin, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową.

Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe

– przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wytypowane produkty przeszły aż… 197 testów! Badania trwały trzy miesiące. Wykonali je pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Można więc uznać, że wynik jest miarodajny. Przedstawił go businessinsider.com.

Najlepsze proszki do prania

W jaki sposób wybiera się najlepszy proszek do prania? Specjaliści z UOKiK sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszku na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Ale na tym nie koniec. Zweryfikowano również istotną informację, na którą rzadko zwracamy uwagę podczas codziennych zakupów: czy masa proszku jest zgodna z tym, co deklaruje producent na opakowaniu.

W celu sprawdzenia, jak wzięte pod lupę proszki radzą sobie z usuwaniem plam, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń. Pod tym enigmatycznie brzmiącym pojęciem kryły się po plamy, o które na co dzień nie trudno –  herbaty, podkładu w płynie, lodów czekoladowych czy sosu spaghetti.

Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób

– informuje UOKiK.

Choć dla wielu osób taki wynik badań może być zaskoczeniem, okazuje się, że to proszki z dyskontów najlepiej sobie radzą z „zadaniami specjalnymi”.

Najbardziej skuteczny w usuwaniu plam okazał się okazał się proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossmann). Proszek usunął najwięcej, bo 5 z 15 rodzajów plam. Tuż zanim uplasowały się proszki z dyskontów: Formil Active (marka własna Aldi) oraz Tandil Classic (marka własna Biedronki).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij