×

Ciężko to sobie wyobrazić, ale właśnie tak ludzie z zaburzeniami wzroku widzą otaczający nas świat

Daltonizm to nie jedyna wada związana z rozpoznawaniem barw, a problem ich rozróżniania nie dotyczy wyłącznie koloru czerwonego i zielonego. Według statystyk, spora część ludzi – około 0,5% kobiet i 8% mężczyzn – ma problemy z odpowiednim postrzeganiem kolorów. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wygląda świat widziany oczami tych właśnie osób?

Najczęstsza forma zaburzenia związana z rozpoznawaniem i widzeniem barw wynika z problemów z czułością czopków na kolory o średniej lub długiej długości fali (np. żółta, pomarańczowa czy zielona) i pociąga to za sobą problemy w odróżnianiu barw czerwonych, żółtych i zielonych od innych kolorów.

Poniższe obrazki pokazują, jak ludzie z różnymi rodzajami owych zaburzeń postrzegają otaczający nas świat. Okazuje się, że zdecydowana większość z nich nie ogląda go wyłącznie w czarno-białych kolorach. Istnieje kilka różnych zaburzeń błędnego postrzegania barw. Skupmy się na tych najczęściej spotykanych.

Osoba nie mająca problemów z widzeniem i odróżnianiem barw, widzi świat w takich właśnie kolorach.

Dueteranopia to tzw. daltonizm. Jest to najbardziej powszechna forma zaburzeń postrzegania barw. Około 4,63% mężczyzn cierpi na tą dolegliwość, a część z nich nawet nie jest tego świadoma! Kolory tracą swoją wyrazistość i jasność. Daltonista nie rozpoznaje barwy zielonej i myli ją z czerwoną.

Protanopia jest mniej powszechną formą zaburzenia związanego z rozpoznawaniem barw. Dotyczy ona około 1% mężczyzn. Wszystkie odcienie zieleni i czerwieni w oczach chorego są nieco wyblakłe, natomiast niebieskie i żółte pozostają praktycznie bez zmian.

Tritanopia to najrzadsza z wymienionych wyżej dolegliwości. Wpływa na nasze postrzeganie świata w niewielkim stopniu. Ci, którzy cierpią na tą dolegliwość, widzą wszystko w różowo zielonych barwach. Nie rozpoznają barwy niebieskiej (mylą ją z czernią).

Niezwykle rzadkie zaburzenie – cierpi na nią zaledwie 0,00003% ludzi na świecie.

Może Cię zainteresować

zamknij