×

Podział Mazowsza na dwa województwa? PiS wciąż rozważa ten pomysł

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, PiS nie rezygnuje ze swoich planów. Podział Mazowsza na dwa województwa może nastąpić już w 2021 roku.

Podział Mazowsza na dwa województwa

Choć rząd ma teraz bardzo dużo zadań związanych z utrzymaniem systemu opieki zdrowia i gospodarki, to jednak nie rezygnuje z innych swoich planów. Wraca projekt PiS-u dotyczący podziału województwa mazowieckiego i wydzielenia z niego miasta stołecznego Warszawa wraz z gminami sąsiadującymi.

Według posłów PiS, podział Mazowsza ma podłoże finansowe. Obecnie środki przeznaczone na całe województwo „pożera” sama Warszawa. Dlatego pozostałe miasta – wyłączając aglomerację stołeczną – są niedofinansowane i znacznie biedniejsze.

Co ciekawe, od 1 stycznia 2018 roku Unia Europejska traktuje Mazowsze i okolice Warszawy jako dwa osobne rejony. To umożliwia obszarom osobne ubieganie się o środki z kasy wspólnoty. Posłom PiS ten podział jednak nie odpowiada. Dlatego wystosowali własny projekt podziału Mazowsza na województwo mazowieckie (nowe) oraz warszawskie (lub stołeczne).

Cały projekt nadzoruje poseł PiS, Marek Suski. W rozmowie z RMF FM przyznał wprost:

Siedzibą władz nowego województwa będzie największe miasto na Mazowszu, czyli Radom.

Kiedy nastąpi podział?

W dalszej części rozmowy poruszono kwestię, kiedy dokładnie miałby nastąpić rzekomy podział. Suski wskazuje niezbyt odległy termin:

No jeżeli tę ustawę przyjmiemy [w Sejmie – przyp.red.], jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin.

Pomysł podziału pojawił się na początku października tego roku. Według pomysłodawców, byłby to najlepszy sposób, aby zmaksymalizować rozwój zarówno Warszawy, jak i regionów wokół niej. Stolica pochłania ogrom wydatków publicznych, co przekłada się na mniejsze finansowanie pozostałych obszarów.

Jednakże struktury Unii Europejskiej wypowiedziały się niepochlebnie na temat zmian administracyjnych w Polsce. 5 października opublikowano oficjalne stanowisko w tej sprawie:

Rada ds. Unii Europejskiej wzywa do zaprzestania prób podziału województwa mazowieckiego. Celem reformy administracyjnej wdrożonej w 1999 r. było powołanie silnych ekonomicznie i gospodarczo województw, które są w stanie skutecznie realizować powierzone im zadania. Podział administracyjny województwa mazowieckiego i stworzenie jednego z biedniejszych w Polsce, jakim byłoby Mazowsze regionalne, przeczy więc idei reformy samorządowej i narusza podstawy samorządności w Polsce.

Taki podział miałby negatywnie wpłynąć na przydział środków unijnych zarówno dla Warszawy, jak i Mazowsza.

Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, http://petronews.pl/podzial-mazowsza-w-przyszlym-roku-a-stolica-nowego-wojewodztwa-radom/ , https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/suski-podzial-mazowsza-moze-nastapic-w-polowie-przyszlego-roku-nowa-siedziba-woj-mazowieckiego-bedzie-radom,232292.html , www.rmf24.pl
Fotografie: Cybularny/Wikimedia (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować