×

Woodstock kiedyś wyglądał zupełnie inaczej. Uczestniczyły w nim nawet małe dzieci

Większości Polaków Woodstock kojarzy się tylko z festiwalem muzycznym organizowanym przez Jurka Owsiaka w podziękowaniu dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 1995 roku. Jednak oryginalnie festiwal muzyczny Woodstock jest związany z historią ruchu hipisowskiego w Stanach Zjednoczonych.

Jedyna taka impreza

Pierwszy festiwal pod tą nazwą odbył się w 1969 roku i był jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych na świecie. Według magazynu „Rolling Stone” był wydarzeniem, który na zawsze zmienił historię rock and rolla. Cały festiwal został uwieczniony w filmie dokumentalnym „Woodstock” nagrodzonym Oscarem w 1970 roku.

Woodstock był największym zlotem młodzieży w Stanach. Na koncercie wystąpiło 33 artystów, w tym Jimi Hendrix oraz Jonas Joplin. Nikt nie spodziewał się, że na Woodstocku pojawi się aż tyle osób.

Mamy dla was kilka zdjęć, na których udokumentowano jak bardzo niesamowite było wydarzenie, które było punktem zwrotnym dla kultury hipisów i muzyki alternatywnej.

1. Festiwal trwał od 15 do 18 sierpnia 1969 roku

2. Organizatorzy spodziewali się 50 tys osób, ale przez festiwal przewinęło się blisko milion ludzi

3. Panowała atmosfera wolności od społecznych ograniczeń, również tych związanych z ubraniami

4. Byli hipisi na tyczkach

5. Hipisi na samochodach

6. Hipisi przykryci kołdrami

7. Nie brakło też modnych hipisów

8. Hipisi z dziećmi

9. Po prostu bardzo dużo hipisów

10. Wolontariusze rozdawali jedzenie

12. Panowała atmosfera sprzyjająca pracy grupowej, nie ważne czy chodziło o zdobycie jedzenia, czy o utrzymanie na głowie kartonu żeby nie zmoknąć

13. Wszyscy wyglądali tak, jak teraz próbują wyglądać uczestnicy popularnych festiwali

Niedościgniony oryginał

W kolejnych latach w rocznicę pierwszego wydarzenia, Woodstock odbył się jeszcze pięciokrotnie. Jednak żadna z następnych edycji nie miała takiej atmosfery jak pierwsza. Fakt faktem, niektóre były jeszcze bardziej szalone, ale to nie znaczy, że były do końca udane. Edycje z roku 1979 i 1989 przeszły bez większego echa.

Natomiast dwie kolejne z 1994 i 1999 były mocno krytykowane za skomercjalizowanie wydarzenia. Dodatkowo, w 1999 roku na festiwalu, który od początku promował ideę pacyfizmu doszło do zamieszek. Wielu ludzi zostało pobitych, zgłoszono też kilka napaści na tle seksualnym. Pomocy medycznej potrzebowało ponad 10 000 osób.

Na 40 rocznicę zrezygnowano z formy festiwalu. Odbyła się natomiast upamiętniająca wydarzenie trasa koncertowa. W 50 rocznicę, która nadejdzie w te wakacje, organizatorzy zdecydowali wrócić do trzydniowego festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 16-18 sierpnia 2019 roku.

Chcielibyście, chociaż przez chwilę, znaleźć się na pierwszym Woodstocku?

zamknij