×

Papież Franciszek odniósł się do filmu Sekielskiego. O tym dokumencie mówi już cały świat

Dokument braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”, który obrazuje porażające historie ofiar księży pedofilii, obejrzało w sieci miliony osób. W mediach pojawiły się również tysiące komentarzy ludzi, którzy są w szoku po tym, co zobaczyli. Wśród nich możemy znaleźć zarówno wpisy osób świeckich, jak i duchownych. W konsekwencji walkę z obrzydliwym procederem postanowił podjąć sam rząd, który podjął się debaty nad nowelizacją Kodeksu karnego, a przede wszystkim zaostrzenia kary za pedofilię. Teraz do wstrząsającego dokumentu odniosła się głowa Kościoła. Co myśli papież o pedofilii w Kościele i o filmie Sekielskiego? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Papież o pedofilii i filmie Sekielskiego

Można się było spodziewać tego, że wieści o filmie „Tylko nie mów nikomu”, dotrą w końcu do głowy Kościoła. Pytanie brzmiało tylko kiedy to nastąpi. Dzisiaj mamy to już za sobą. I choć papież Franciszek osobiście nie obejrzał całego dokumentu, został mu przedstawiony raport w tej sprawie. Jak już wiemy, Ojciec Święty współczuje i solidaryzuje się w ofiarami nadużyć seksualnych duchownych.

Papież Franciszek jest zaniepokojony sytuacją w polskim Kościele – przekazał  Associated Press nuncjusz apostolski w Polsce, Salvatore Penacchio

Papież Franciszek o filmie Sekielskiego
Instagram

Do agencji Associated Press dotarła wiadomość, która mówi, że „dokument ujawniający przypadki wykorzystywania seksualnego przez księży wstrząsnął Polską, jednym z najbardziej katolickich społeczeństw Europy” i „wielu domaga się przeprosin od Kościoła katolickiego”.

Reakcje przedstawicieli Kościoła były różne

Dla przykładu metropolita gdański abp. Sławoja Leszek Głódź powiedział, że „nie ogląda byle czego”. Prymas Polski abp. Wojciech Polak z kolei przeprasza za „każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła”.

Papież o filmie Sekielskiego
Sekielski / You Tube

Walka z pedofilią w Kościele

Papież Franciszek jeszcze przed pojawieniem się dokumentu (9 maja) ogłosił nowe zasady dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Nakazał wszystkich duchownym, aby informowali przełożonych o popełnieniu przestępstwa seksualnego lub o jakiejkolwiek próbie tuszowania takiego działania.

Czy w końcu uda się położyć kres okrutnym praktykom niektórych kapłanów?

Może Cię zainteresować

zamknij