×

Papież Franciszek szczerze wyznał, dlaczego uderzył kobietę. Nie wstydzi się o tym mówić

Wczoraj Papież Franciszek uderzył kobietę, która chwyciła go za rękę. Dzisiaj postanowił odnieść się do całej tej sytuacji oraz podejścia do kobiet w Kościele.

Wczorajsza reakcja papieża

Papież Franciszek udał się na plac, aby spotkać się z wiernymi. W trakcie spotkania jedna z wiernych pozwoliła sobie na zbyt wiele i naruszyła przestrzeń osobistą głowy Kościoła. Ten uderzył ją w dłonie, aby uwolnić swoją rękę. Niefortunne wydarzenie zostało nagrane przez kamery i szybko trafiło do sieci. Wierni byli podzieleni reakcją. Jedni uważali, że głowa Kościoła nie powinna reagować w taki sposób, inni że Papież zachował się tak jak postąpiła by każda inna osoba. Dziś postanowił odnieść się do swojej reakcji.

„Przemoc wobec kobiety jest zbezczeszczeniem Boga”

W Nowy Rok w bazylice świętego Piotra papież odprawił mszę. Dziś bowiem w kościele obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Pokoju. W swojej homilii, którą wygłosił do wiernych, poruszył temat kobiet oraz szacunku do nich.

Powiedział, że:

Każda przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga zrodzonego z niewiasty. Z ciała kobiety przyszło dla ludzkości zbawienie: po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa

Mówił też o dzisiejszym podejściu do relacji międzyludzkich oraz faktu jak często oceniamy kogoś po wyglądzie lub plotkach, zamiast doceniać wnętrze drugiej osoby:

Tylko ten, kto patrzy sercem, widzi dobrze, ponieważ potrafi widzieć wnętrze: osobę ponad jej błędami, brata poza jego słabościami, nadzieję w trudnościach, Boga we wszystkim.

Po mszy udał się na noworoczne spotkanie z wiernymi i tam padły ważne słowa odnośnie wczorajszego wydarzenia.

Papież Franciszek przeprasza za uderzenie kobiety

Na spotkaniu noworocznym odniósł się do wydarzenia z sylwestra i przeprosił za swoje zachowanie. Nawet on nie jest wolny od ludzkich przywar i zdarzają mu się błędy:

Tyle razy tracimy cierpliwość. Ja też. Mówię „przepraszam” za zły przykład, który wczoraj dałem

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pope Francis (@franciscus)

Papież Franciszek przyzwyczaił nas do szczerości oraz tego, że nie boi się przepraszać za swoje błędy. Co sądzicie o tym zdarzeniu?

Źródła: deon.pl, www.dailymail.co.uk, www.nbcnews.com, www.cnbc.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, YouTube

Może Cię zainteresować