×

Papież Franciszek szczerze wyznał, dlaczego uderzył kobietę. Nie wstydzi się o tym mówić

Wczoraj Papież Franciszek uderzył kobietę, która chwyciła go za rękę. Dzisiaj postanowił odnieść się do całej tej sytuacji oraz podejścia do kobiet w Kościele.

Wczorajsza reakcja papieża

Papież Franciszek udał się na plac, aby spotkać się z wiernymi. W trakcie spotkania jedna z wiernych pozwoliła sobie na zbyt wiele i naruszyła przestrzeń osobistą głowy Kościoła. Ten uderzył ją w dłonie, aby uwolnić swoją rękę. Niefortunne wydarzenie zostało nagrane przez kamery i szybko trafiło do sieci. Wierni byli podzieleni reakcją. Jedni uważali, że głowa Kościoła nie powinna reagować w taki sposób, inni że Papież zachował się tak jak postąpiła by każda inna osoba. Dziś postanowił odnieść się do swojej reakcji.

Papież Franciszek przeprasza za uderzenie kobiety
Twitter

„Przemoc wobec kobiety jest zbezczeszczeniem Boga”

W Nowy Rok w bazylice świętego Piotra papież odprawił mszę. Dziś bowiem w kościele obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Pokoju. W swojej homilii, którą wygłosił do wiernych, poruszył temat kobiet oraz szacunku do nich.

Powiedział, że:

Każda przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga zrodzonego z niewiasty. Z ciała kobiety przyszło dla ludzkości zbawienie: po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa

Papież Franciszek przeprasza za uderzenie kobiety
Instagram

Mówił też o dzisiejszym podejściu do relacji międzyludzkich oraz faktu jak często oceniamy kogoś po wyglądzie lub plotkach, zamiast doceniać wnętrze drugiej osoby:

Tylko ten, kto patrzy sercem, widzi dobrze, ponieważ potrafi widzieć wnętrze: osobę ponad jej błędami, brata poza jego słabościami, nadzieję w trudnościach, Boga we wszystkim.

Po mszy udał się na noworoczne spotkanie z wiernymi i tam padły ważne słowa odnośnie wczorajszego wydarzenia.

Papież Franciszek przeprasza za uderzenie kobiety

YouTube

Papież Franciszek przeprasza za uderzenie kobiety

Na spotkaniu noworocznym odniósł się do wydarzenia z sylwestra i przeprosił za swoje zachowanie. Nawet on nie jest wolny od ludzkich przywar i zdarzają mu się błędy:

Tyle razy tracimy cierpliwość. Ja też. Mówię „przepraszam” za zły przykład, który wczoraj dałem

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pope Francis (@franciscus)

Papież Franciszek przyzwyczaił nas do szczerości oraz tego, że nie boi się przepraszać za swoje błędy. Co sądzicie o tym zdarzeniu?

Źródła: deon.pl, www.dailymail.co.uk, www.nbcnews.com, www.cnbc.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij