18-latka urodziła zdrową córeczkę. Jednak położną zmartwiło dziąsło dziewczynki
Świeżo upieczona mama była szczęśliwa, gdy na świecie pojawiła się jej córeczka. Później przeżyła szok, bo okazało się, że jej maleństwo urodziło się z ząbkiem.

Nie wiedziała, że jest w ciąży
18-letnia Bethany Green z Wielkiej Brytanii długo nie zdawała sobie sprawy, że jest w ciąży. Dopiero po skończeniu szóstego miesiąca stało się pewne, że nastolatka niedługo urodzi.
Poród był stosunkowo krótki, bo trwał zaledwie cztery godziny
Avery pojawiła się na świecie 16 stycznia 2019 r. Urodziła się zdrowa i ważyła 2,92 kg. Bethany Green była w siódmym niebie, gdy w końcu przywitała swoją maleńką córeczką. Jednak położne zwróciły uwagę na coś niezwykłego u noworodka.

Niecodzienne odkrycie
Jak się okazało, z dolnego dziąsła małej dziewczynki wyrastał ząbek! To się praktycznie nie zdarza. Pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się dopiero ok. 6 miesiąca życia dziecka. Czasami jednak są wyjątki od reguły. Wtedy mówimy o prazębach albo o zębach wrodzonych.
Zjawisko nie jest tak rzadkie, jak się może wydawać
Szacuje się, że raz na 2 000 – 4 000 urodzeń, na świat przychodzi noworodek mający już jeden lub dwa zęby.
Przyczyny wyrzynania się wrodzonych zębów nie zostały dotąd poznane. Nie można jednoznacznie określić czynników, które prowadzą do pojawienia się tzw. prazębów. Powodem mogą być m.in. niedobory witaminowe u matek podczas ciąży.

Najmłodsza pacjentka
Aktualnie malutka Avery ma cztery tygodnie i w pełni wyrżnięty ząb. Była już nawet na pierwszej wizycie u dentysty. Stała się najmłodszą pacjentką w Genix Healthcare Dental Clinic w Blackpool w Lancs.
Profesor Richard Welbury, honorowy konsultant stomatologii dziecięcej w UCLAN, powiedział:
W stomatologii dziecięcej dość często zdarza się, że otrzymujemy telefony od jednostek neonatologicznych, aby dowiedzieć się, że dziecko urodziło się z zębami. Jednak zdecydowanie nie jest to powszechna praktyka dentystyczna
Lekarze stomatolodzy muszą podjąć decyzję
Prawdopodobnie wrodzony ząbek trzeba będzie usunąć. Głównie ze względów bezpieczeństwa niemowlaka. Istnieje bowiem ryzyko, że ząb mógłby sam wypaść i zatkać drogi oddechowe dziecka. Poza tym, wyrastający ząb może powodować owrzodzenie dolnej części języka dziewczynki.

Karmienie niemowlęcia
Innym argumentem za usunięciem prazęba jest karmienie piersią, które może być wtedy szczególnie bolesne dla kobiety.
Bethany akurat ta przesłanka nie dotyczy, ponieważ postanowiła karmić córkę mlekiem modyfikowanym.
Jej decyzja nie jest związana tylko z „zębowym problemem” córki
Po prostu nastolatka łączy macierzyństwo ze studiami i pracą w restauracji. Wspierają ją rodzice, którzy są dumni z wnuczki.
Jak mówi 18-latka:
Dobrze, że Avery jest cichym dzieckiem. Płacze tylko wtedy, gdy jest głodna. Przez większość dnia śpi
Trzeba przyznać, że widok niemowlęcia z zębem robi wrażenie ?
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl