×

Nowe święto państwowe w Polsce! Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

Nowe święto państwowe, Dzień Nauki Polskiej będzie w Polsce obchodzony 19 lutego. Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podpisał ustawę, zgłoszoną przez parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy.

Hołd dla wybitnych polskich naukowców

Data ma wymiar symboliczny. 19 lutego 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik, autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, które na zawsze zmieniło postrzeganie Wszechświata. Nie znaczy to jednak, że nowe święto państwowe ma być hołdem jedynie dla zasług wybitnego astronoma.

Autorzy ustawy podkreślają w uzasadnieniu, że celem ma być uhonorowanie dorobku wszystkich polskich naukowców. Oprócz Kopernika, wymieniają również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy, nauka na przestrzeni wieków była istotnym spoiwem narodu, nawet w najtrudniejszych politycznie czasach. Stanowiła bowiem kluczowy bodziec do rozwoju nie tylko intelektualnego, lecz także społecznego i ekonomicznego.

Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.

Podpis prezydenta

Pomysł ustanowienia Dnia Nauki Polskiej świętem państwowym nie budził kontrowersji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek. We wtorek o tym fakcie poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa wejdzie w życie w dniu jej ogłoszenia. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy Dzień Nauki Polskiej będziemy obchodzili już w tym miesiącu.

Czy nowe święto państwowe będzie dniem wolnym od pracy?

Obecnie mamy w Polsce jedynie trzy święta państwowe wolne od pracy. Są to: 1 maja, 3 maja oraz przypadające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. I w tej dziedzinie nic się nie zmienia. Dzień Nauki Polskiej nie będzie dniem wolnym od pracy.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
zamknij