×

20 czerwca będzie wolny od pracy? Tego dnia obchodzimy nowe święto państwowe!

Czy 20 czerwca będzie wolny od pracy? W tym roku tego dnia po raz pierwszy będziemy obchodzić nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Powstań Śląskich. W związku z tym, wiele pracujących osób zadaje sobie pytanie, czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny? Odpowiadamy.

Nowe święto państwowe

Z propozycją uchwalenia nowego święta państwowego wystąpił prezydent Andrzej Duda. Ustawę ustanawiającą nowe święto podpisał 7 czerwca. W związku z tym, w tym roku po raz pierwszy będziemy celebrować Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Chodzi o trzy powstania śląskie, które wybuchły w latach 1919-1921.

Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione

– czytamy w prezydenckiej ustawie.

Jak wyjaśnił prezydent Andrzej Duda:

Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami – powstania wielkopolskiego i powstań śląskich. Wiąże je nie tylko czas, ale niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym dla odradzającego się państwa polskiego. Nie byłoby tej wielkości i postępu w II Rzeczypospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i jego zasoby oraz wielcy patrioci, którzy dla Polski pracowali. To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń, by zawsze pamiętały jaką cenę trzeba zapłacić, by Polska była Polską.

Datę 20 czerwca wybrano, ponieważ właśnie tego dnia w 1922 roku do Katowic weszły wojska polskie z generałem Stanisławem Szeptyckim na czele.

20 czerwca będzie wolny od pracy?

Chociaż mamy nowe święto państwowe i nowe powody do świętowania, niestety nie ma co liczyć na to, że 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy. Kancelaria Prezydenta wyjaśnia, iż „nie ma przesłanek do wnioskowania, iż ustanawiane święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy”.

Kwestia dni wolnych od pracy uregulowana jest kompleksowo w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z jej zapisami, w tym roku pozostało nam jeszcze tylko kilka dni ustawowo wolnych od pracy. A są to:

  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego) – poniedziałek
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych) – wtorek
  • 11 listopada (Święto Niepodległości) – piątek
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie) – niedziela
  • 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) – poniedziałek

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij