×

Moda na retro, czyli jak odnowić stare meble

Moda, tak jak historia, lubi zataczać koło i przypominać o sobie po latach. Coraz więcej pytań o to, jak odnowić stare meble, pojawia się na forach i grupach wnętrzarskich. Nic dziwnego – meble, pamiętające czasy naszych dziadków miały nie tylko wspaniały charakter, ale były także niezwykle wytrzymałe. Lata zrobiły jednak swoje i nawet najpiękniejsze niegdyś komody, szafy czy krzesła straciły swoją dawną świetność. Jak przywrócić im znów blask?

Odnawiamy stare meble – warto czy nie?

Jeśli nie wiesz, co zrobić z meblami nadgryzionymi porządnie zębem czasu – z pewnością ich nie wyrzucaj! Jeśli odziedziczyłeś takie po dziadkach lub znajdowały się we wnętrzu mieszkania, do którego się wprowadziłeś, nie muszą także drażnić swoim stanem, a Ty nie musisz patrzeć na nie z irytacją. W Twoich żyłach płynie choć odrobinka krwi majsterkowicza? Do dzieła zatem – w szybki i niedrogi sposób możesz przywrócić starym meblom drugą młodość. Tanim kosztem możesz sprawić, że wiekowe meble prezentować będą się zupełnie jak nowe, przewyższając jednak te dzisiejsze niepowtarzalnym charakterem i wytrzymałością. Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w odnawianie starych mebli, przejrzyj portale sprzedażowe i grupy w serwisach społecznościowych – zobacz, jakie ceny osiągają odnowione meble! Stare meble dobrej jakości po renowacji posłużą zapewne przez kolejne, długie lata w nienagannym stanie. Co więc zrobić, by nie straszyły swoim wyglądem?

jak odnowić stare meble

Jak odnowić stare meble? Krótki przewodnik

Największym problemem wysłużonych mebli jest zazwyczaj łuszcząca się i popękana farba, wżarty brud w szkle, a także staromodne uchwyty. To elementy, z którymi należy poradzić sobie na samym początku. Starej farby pozbędziesz się z łatwością dzięki gruboziarnistemu papierowi ściernemu lub szlifierce. Ten etap jest najważniejszy, bowiem daje podstawę do dalszych działań. Wszelkie pęknięcia i nierówności należy następnie wyrównać i załatać – pomoże w tym masa szpachlowa. Uratuje to zarówno meble drewniane, jak i te ze sklejki czy płyty. Całość przetrzyj następnie dokładnie drobnoziarnistym papierem ściernym, by wygładzić powierzchnię i zmatowić ją – dopiero po tym etapie możesz nakładać nową farbę lub okleinę. W ten sposób możesz odnowić praktycznie wszystkie meble. Stare meble kuchenne najłatwiej będzie także pomalować lub pokryć okleiną (w zależności od jakości materiału, z jakiego zostały wykonane). Dodatkowo warto wymienić uchwyty na nowe, a efekt będzie wręcz powalający. Niezwykle modne stało się przemalowywanie starych mebli na biało. To dobry patent, który sprawia, że mebel staje się praktycznie uniwersalny: pasować będzie do każdego wnętrza. Przystępując do odnawiania mebli, stosuj kleje, lakiery i farby przeznaczone do konkretnego materiału. Ogromne znaczenie przy wyborze materiałów i preparatów ma także to, czy odnawiasz meble wewnętrzne, czy zewnętrzne. W obu przypadkach zastosowanie znajdą bowiem inne produkty, które zapewnią meblom odpowiednią estetykę i trwałość. Meble odnowione mają jeszcze jedna, ogromną zaletę nad nowymi ze sklepu: nikt nie będzie miał takich samych!

Może Cię zainteresować