×

Po opublikowaniu tego zdjęcia na Facebooku, otrzymał telefon z pytaniem, jakim cudem wciąż żyją…

Zazwyczaj dzień na plaży to super zabawa. To czas, kiedy rodzice mogą choć chwilę odpocząć i zebrać myśli, podczas gdy ich pociechy beztrosko budują zamki z piasku i oblewają się wodą. Tak samo myślała ta rodzina z Walii. Dotarli w urocze miejsce, gdzie chcieli się relaksować. Na plaży zobaczyli (tak, jak im się na początku wydawało) ogromną, zardzewiałą boję. Pokryta była glonami i nie wyglądała na używaną od lat. Kelly Gravell widziała ją z rodziną już z daleka, ale byli tak zaciekawieni, że postanowili podejść bliżej. Dzieci były zafascynowane ogromną, metalową kulką pokrytą skorupiakami i wodorostami.

Zabrali się za zrobienie paru zdjęć na pamiątkę wyjątkowego odkrycia. Dzieci parę razy nawet klepnęły obiekt. Wtedy nie mieli nawet pojęcia, że są w ogromnym niebezpieczeństwie!

1

Kilka dni później urzędnicy z Pembrey Country Park złożyli oświadczenie, że dokładnie na tej samej plaży, którą odwiedziła wspomniana rodzina, odnaleźli minę z II Wojny Światowej.

Przyjaciel Kelly i jej męża zobaczył ich zdjęcia z wypadu na plażę i od razu się do nich odezwał. Para nie mogła uwierzyć, że cudem uniknęli śmierci. Przecież w każdej chwili mogli zginąć… Nie zdawali sobie sprawy, że zardzewiała rzecz jest zagrażającą ich życiu miną!

2

Szczerze mówiąc to bardziej byliśmy zafascynowani tym specyficznym gatunkiem skorupiaka niż rzeczą, na której on się znajduje. I nawet zażartowałam, że to może być duża bomba, ale nikt nie wziął tego na serio. Dopiero po fakcie, gdy dowiedzieliśmy się koło czego staliśmy, uzmysłowiłam sobie, że mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu. Następnym razem pomyślimy dwa razy, zanim zrobimy coś równie nieodpowiedzialnego.

Rzeczniczka prasowa, Allison Thomas David, zgodziła się z tym, że wygląd miny może być mylący dla ludzi, którzy nigdy nie mieli z nią do czynienia. Przyznaje także, że obiekt może pomylić się komuś z boją. Mina została zabezpieczona, a później poddano ją kontrolowanej detonacji.

3

Setki tysięcy min w ten sposób zostało rozmieszczonych w czasie II Wojny Światowej. Po tym okresie Marynarka Stanów Zjednoczonych zajmowała się ich zbieraniem.

Niestety, jak widać, nie udało się dotrzeć do wszystkich. Ponad 13 tysięcy celowo nie zostało zebranych i na przestrzeni 30 lat więcej niż 500 poławiaczy zostało zatopionych bądź poważnie uszkodzonych w trakcie prób utylizacji pozostałych min.

4

Czasem nasza niewiedza może skutkować czymś naprawdę tragicznym. Warto zastanowić się dwa razy, zanim podejmie się jakąś nieodpowiedzialną decyzję.

Polecane

Może Cię zainteresować